Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 18.1.2017 19:25:37

Suud, Yemen'e daha çok saldırmak için askeri üs kuracak

Suudi Arabistan, Kızıldeniz'in Aden Körfezi'ne açıldığı noktada bulunan Cibuti'de askeri üs kuracak. Cibuti, stratejik konumu nedeniyle bölgede hakimiyet sağlamak isteyen devletlerin üs yarışına sebep oluyor. Suud'un, Yemen'e düzenlediği saldırılar nedeniyle Cibuti'de askeri üs açmak istediği uzun süredir biliniyordu. Suud, Yemen

Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Körfez bölgesi için stratejik konumda bulunan Cibuti'de askeri üs kuracağını duyurdu.
Cibuti ile Riyad yönetimi askeri üs kurulması için bir anlaşma imzaladı. Suudi yönetimi Yemen'deki savaştan dolayı bu ülkeyle güvenlik anlaşması imzalamıştı. Stratejik önemiyle Babu'l Mendeb Boğazı'nda yer alan Cibuti'de hali hazırda Fransa, ABD, İtalya ve Japonya'nın askeri üsleri bulunuyor.
830 bin nüfuslu ve sadece 23 bin kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip Cibuti ayrıca, dünyada ticari gemilerin en fazla tercih ettiği rotalardan biri üzerinde bulunuyor.
Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği saldırılar nedeniyle Cibuti'de askeri üs açmak istediği uzun süredir biliniyordu.
Çin'de askeri üs kuracak
Çin de geçen yıl sonunda yaptığı anlaşma çerçevesinde Cibuti topraklarında üs kurma hakkı kazanmıştı. 10 yıllığına kiralanan alanda hazırlıklarına başlanan üssün 2017 yılında faaliyete geçmesi öngörülüyordu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09