EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 25.8.2017 10:34:22

Süt izinlerinden kesinti yapılmayacak

Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren 2018-2019 toplu sözleşmeleri, yetkili konfederasyon Memur-Sen ve kamu işveren heyeti tarafından imza ile sonuçlandırılırken, yetkili sendikalar da hizmet kollarına ilişkin sözleşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile imza altına aldı. Süt izinlerinden kesinti yapılmayacak

Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren 2018-2019 toplu sözleşmeleri, yetkili konfederasyon Memur-Sen ve kamu işveren heyeti tarafından imza ile sonuçlandırılırken, yetkili sendikalar da hizmet kollarına ilişkin sözleşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile imza altına aldı.

Sağlık ve sosyal hizmet sektöründe çalışan kadınların en büyük sorunlarının başında gelen süt izni kullanma sorunu çözüme kavuştu. Artık süt izinlerinden döner sermaye kesintisi yapılmayacak. 

Ayrıca ayda 5, yılda 12 güne kadar senelik izinlerde de döner sermaye kesintisi yapılmayacak. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda yaşlı, ağır engelli ve çocuklara hizmet veren yatılı kuruluşlarda görev yapanlara sosyal hizmet tazminatı olarak ilave 10 puan ek ödeme (101 TL) verilmesi de toplu sözleşmede kabul edildi.

AFAD VE 112 ÇALIŞANLARININ ÜCRETLERİ DÜZENLENDİ

Sözleşmede ayrıca 112 çalışanlarının almak zorunda oldukları eğitimlerde geçen sürelerinde döner sermaye ek ödemelerinin eğitim alanlarda yılda 10 gün için, eğitimi verenlerde yılda 20 gün için özellikli birim katsayısı üzerinden değerlendirilmesi sağlandı. Yine AFAD’a bağlı kamplardaki sağlık tesislerinde görev yapanların döner sermaye tavan oranlarının yüzde 200 olması sağlandı. Gaziantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa illerinde kampların dışındaki sağlık tesislerinde görev yapanların döner sermaye tavan oranlarının yüzde 180 olması sağlandı.

Belediye ve il özel idarede çalışanların özellikle büyükşehire dönüştürülen illerde memuriyet mahalli uygulaması sebebiyle karşılaşılan harcırah sorunları kamu görevlilerinin mağduriyetini giderecek şekilde çözümlendi. Ayrıca sosyal denge tazminatı sözleşmesi uygulanmayan yerel yönetimlerde çalışan icra memurlarının özel hizmet tazminatı oranlarına 10 puan ilave edilecek. Ayrıca şef kadrolarında çalışanların özel hizmet tazminatı oranlarına 10 puan ilave edilecek. Bunun dışında yerel yönetimlerde hukuk müşaviri veya avukat olarak çalışanların vekâlet ücretlerine ilişkin gösterge rakamında 5000 puan artış yapılarak Hazine avukatları gibi yol tazminatı ödenmeye başlanacak.

Bunların dışında zabıta ve itfaiye personeline ilişkin özel hizmet tazminatlarının 5 puan artırımlı olarak ödenmesine devam edilecek. Bu uygulamadan, şahsa bağlı kadro olarak devam eden; itfaiye müdür yardımcısı, itfaiye başçavuşu, itfaiye onbaşısı ile zabıta amir yardımcısı, zabıta baş komiseri ve zabıta komiser yardımcısı kadrolarında bulunanlar da yararlanacak. İtfaiye ve zabıta teşkilatlarında çalışan personelin yan ödeme zamları, mevcut duruma göre yüzde 50 oranında artırılmak suretiyle ödenecek.

TARIM VE ORMANCILIK ÇALIŞANLARI 640 LİRA ÖDEME ALACAKLAR

Toplu sözleşme görüşmelerinde tarım ve ormancılık hizmet koluna ilişkin görüşmeler de mutabakatla sonuçlandı. 

İmzalanan sözleşme ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere bağlı kuruluşlarda çalışan memurlar önemli kazanımlar elde etti. Bakanlık personeline döner sermayeden mahsuplaşma dışı yıllık 640 liraya kadar ödeme yapılacak. Bunun yanında TMO, TİGEM, AOÇ ve ESK personeli ayda brüt 300 lira, yılda en fazla 1800 liraya kadar fazla mesai ücreti alabilecek.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09