ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.9.2018 19:51:19

Suriye ve Ürdün sınır kapısının açılmasını görüştü

Suriye ile Ürdün temmuz ayında muhaliflerden geri alınan Nasip sınır kapısının tekrar açılması için ilk teknik toplantıyı yaptı. Suriye ve Ürdün sınır kapısının açılmasını görüştü

 

Suriye ile Ürdün temmuz ayında muhaliflerden geri alınan Nasip sınır kapısının tekrar açılması için ilk teknik toplantıyı yaptı.

Ürdün resmi kaynakları, iki taraftan yetkililerin oluşturduğu teknik komisyonun çarşamba günü bir araya geldiğini duyurdu. Aynı kaynak, toplantıların sınır kapısının açılması için gerekli olan pratik adımlar üzerinde anlaşıncaya kadar devam edeceğinin altını çizdi.

İki ülke arasındaki sınır kapısının bu yıl sonunda açılması bekleniyor.

Nasip sınır kapısının kontrolünü temmuz ayında muhaliflerden geri alan Şam yönetimi, ülkenin bozuk ekonomisi için yaşamsal önemi bulunan geçişleri tekrar açarak piyasayı canlandırmayı hedefliyor.

Ürdün ise açılacak sınır kapısıyla Suriye toprakları üzerinden Avrupa ve Körfez pazarlarına milyarlarca dolarlık transit ticaretin yeniden canlanmasını ümit ediyor.

Söz konusu sınır kapısının kapalı olması yüz milyonlarca dolarlık ürününü karlı Körfez pazarına ihraç eden Lübnan ekonomisini de olumsuz etkiliyordu.

Yedi yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye'de rejim güçleri Ürdün sınırındaki Nasip sınır kapısının kontrolünü üç yıllık bir aradan sonra temmuz ayında ele geçirdiğini açıklamıştı.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09