ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.9.2018 10:04:18

Stratfor: BAE ve Arabistan, Umman'a İran konusunda baskı yapıyor

Amerika merkezli düşünce kuruluşu Stratfor yayımladığı yazıda, Umman'ın bölgedeki kriz karşısındaki tarafsız tutumundan dolayı öfkeli olan Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bu ülkeye İran ile diplomatik ve ticari ilişkilerini sonlandırılması konusunda baskı yaptığını yazdı. Stratfor: BAE ve Arabistan, Umman

Amerika merkezli düşünce kuruluşu Stratfor yayımladığı yazıda, Umman'ın bölgedeki kriz karşısındaki tarafsız tutumundan dolayı öfkeli olan Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bu ülkeye İran ile diplomatik ve ticari ilişkilerini sonlandırılması konusunda baskı yaptığını yazdı.

Amerika merkezli düşünce kuruluşu Stratfor'un yayımladığı analizde, 'Suudi Arabistan ve BAE, Umman kralına tutumunu değiştirmesi ve onların politikasıyla aynı doğrultuda bir politika izlemesi konusunda baskı yapıyor. Umman'ın Fars Körfezi bölgesindeki krizler konusundaki tarafsız tutumu nedeniyle ve Amerika'nın İran'a yönelik yeni yaptırımlarıyla birlikte Arabistan ve BAE, Umman'a İran ile ilişkilerini koparması konusunda baskı yapıyor' ifadeleri yer verdi.

Stratfor daha sonra, 'Maskat bu baskılarla baş edilmek için uluslararası ve bölgesel güçlerle olan özel ilişkilerini kullanacaktır. Umman bugün tarafsız harcamalarıyla Batılı bazı ülkeleri kızdırmıştır çünkü bu ülke Suudi Arabistan ve BAE'nin Fars Körfezi'ni sembolik bir ittifaka dönüştürme çabalarının sonuçsuz kalmasına neden olmuştur. Yine Maskat, geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan ve BAE ile Doha'ya karşı bir işbirliğini reddetmişti ve bunun yerine Katar ve İran ile ticari ve diplomatik ilişkilerine yoğunlaştırmıştı.

Maskat'ın Suudi Arabistan ve BAE'nin Yemen'e karşı savaşındaki tutumu, müzakere yapılabilmesi için tüm taraflarla görüşmelerin devam etmesini sağladı' ifadelerine yer verdi.

Yine bu analize göre; Riyad ve Abu Dabi, Maskat'ın İran ile ticari ilişkilerini sonlandırmasını, Yemen Ensarullah Hareketi ile her türlü iletişim kanalını kapatmasını, Katar karşıtı koalisyona katılmasını ve Arabistan ve BAE'nin bölgesel menfaatleri doğrultusunda daha ılımlı bir tutum sergilemesini istiyor. 

Stratfor ayrıca, 'Suudi Arabistan ve BAE Umman'a baskı uygulayabilmek için, Amerika'yı Maskat'ın Amerika'nın İran karşıtı düşmanca stratejisinde en zayıf halka olduğu konusunda ikna etmek gibi bir dizi planlar yapmış durumdalar. Medyada yer alan Umman kralının durumunun vahameti hakkındaki haberle birlikte Suudi Arabistan ve BAE, istihbaratları aracılığıyla kralın halefinin seçilme sürecinde etkin olmaya çalışıyor ve bu durum Maksat'ın Suudi-BAE koalisyonunun bir sonraki hedefi haline gelmesine neden olmaktadır.' ifadelerinde bulundu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09