Somali'de 50 bin çocuk ölümün eşiğinde!

Somali hakkında hazırlanan bir rapor, ülkede kıtlık sona ermesine rağmen, etkilerinin sürdüğünü belirtiyor. Buna göre ülke nüfusunun üçte biri yardıma muhtaç durumda ve 50 bin çocuk eksik beslenme nedeniyle ölümün eşiğinde.

Somali'de kıtlık sona ereli neredeyse üç yıl oluyor. Ancak yardım kuruluşları, ülkede hala 50 binden fazla çocuğun eksik beslenme nedeniyle ölümün eşiğinde olduğunu söylüyor.

22 yardım kuruluşunun bir araya gelerek hazırladığı "Risk of Relapse" (Türkçesi: Eski Hale Dönme Riski) adlı raporda, ülkede krize doğru gidiş olduğu belirtildi. Rapor, bunun engellenmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini vurguluyor.

Rapora göre, ülkede son yıllarda gelişme gözlemlemek de mümkün. Ancak rapor bunun bir "başarı" olarak adlandırılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor. Çünkü rapor, ülkedeki nüfusun üçte birinin hala yardıma muhtaç durumda olduğunu ortaya koyuyor.

Rapor, 2011'de yaşanan felakete atıf yaparak, özellikle hassas durumdaki ülkelerde kriz uyarılarının daha fazla ciddiye alınması gerektiğini belirtiyor. Rapor, aksi takdirde sonucun bir trajediye dönüşebileceğini kaydediyor.

Kıtlıkta 250 bin Somalili ölmüştü

Ülkede 2011 yılında yaşanan kıtlıkta, 250 binden fazla insan açlıktan ve kötü beslenme koşullarından dolayı ölmüştü.

Bu felaket "Afrika Boynuzu" olarak da adlandırılan Somali yarımadasında yaşayan 13 milyon insanı etkilemiş ve bölgenin büyük göçler vermesine sebep olmuştu.

'Şimdi harekete geçilmezse bir facia yaşanabilir'

Raporda yapılan hesaplamalara göre, bu sene Somali bütçesinin yaklaşık 822 milyon ABD dolarına daha ihtiyacı var.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'dan Ed Pomfret, rapordaki istatistiklere bakıldığında, durumun dünyadaki tüm diğer sorunlardan çok daha çarpıcı olduğunu belirtti.

Promfet, raporu AFP haber ajansına şöyle değerlendirdi:

"Somali'deki asıl sorun, 20 yıldan fazladır krizde olması... İnsanlar 'Korsanlar, teröristler, açlık, ölüm, bütün bunlar hakkında ne yapabilirim ki?' diye düşünüyor ve gözlerini kaçırıyor."

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09