KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 28.9.2018 20:05:07

Siyer Vakfı, 15 yıllık Siret-i Enbiya programı başlatıyor

Kurulduğu günden bu yana özellikle Hz. Peygamber'i (sas) ve hayatını anlamaya yönelik kıymetli çalışmalar yapan Siyer Vakfı, kurucusu Muhammed Emin Yıldırım tarafından işlenecek, 15 yıllık bir ders programı başlatıyor. Siyer Vakfı, 15 yıllık Siret-i Enbiya programı başlatıyor

Hz. Peygamber’in (sas) hayatının iyi bilinmesi amacıyla kurulduğu 2010 tarihinden bu yana Siyer ilmine yönelik güzel çalışmalara imza atan Siyer Vakfı yeni bir eğitim programı için düğmeye bastı. 15 yıl sürecek bu eğitim programında vakfın kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hoca 5 aşamada ve her aşamada farklı bir konunun etraflıca işlendiği dersler yapacak.

Asr-ı Saadeti tarihte kalmış bir hatıra değil, hayatları şekillendirecek bir medrese olarak gören ve bu alanda çalışmalarını sürdüren Siyer Vakfı yepyeni bir projeye başlamanın heyecanını yaşıyor.

Kurulduğu günden bu yana özellikle “Siyer” ilmi alanında çalışmalar yapan Siyer Vakfı, Vakıf Kurucusu Muhammed Emin Yıldırım ile birlikte uzun yıllar sürmesi planlanan Siyer derslerinin besmelesini çekiyor.

2009 yılından bu yana ulaşılabilen ölçüde Siyer ve tarih kaynaklarının taramasını yapmakta olan Siyer Vakfı, bu çalışmalar neticesinde geniş ve kapsamlı bir “Siyer Külliyatı”nın oluşması için gerekli adımları atmış bulunuyor.

Siyer dersleri 15 yıl sürecek

Bu zamana kadar yapılan çalışmaların yazıya dökülmesi devam ederken, elde edilen bu birikimin aktarılması adına 15 yıl sürecek yeni bir yolculuk için de hazırlıklarını tamamlayan Siyer Vakfı, Muhammed Emin Yıldırım’ın anlatımıyla Hz. Peygamber’in (sas) kutlu hayatının işleneceği Siyer Dersleri’ni başlatıyor.

15 yıl sürmesi planlanan Siyer dersleri 5 ana başlık altında işlenecek.

1. Siret-i İnsan

1 yıl boyunca işlenecek derslerde tarihin, dolayısı ile Siyer’in aktörü olan “insan” anlatılacak.

2. Siret-i Enbiyâ

3 yıl sürecek bu derslerde, Allah Resulü’nden (sas) önce yaşamış ve Kur’an’da zikredilen Hz. Âdem’den Hz. İsâ’ya (as) kadar tüm peygamberlerin mesajları anlatılacak.

3. Siret-i Mustafa

2 yıl sürecek Siret-i Mustafa derslerinde Hz. Muhammed’in (sas) doğumundan peygamberliğe ulaştığı kırk yaşına kadar olan hayatı işlenecek.

4. Siret-i Resûl

2 yıl sürecek bu derslerde Siret’in Mekke dönemi farklı boyutları ile anlatılacak.

5. Siret-i Nebî

Son aşamada ise 7 yıl sürecek Siret-i Nebî dersleriyle Aziz Peygamberimizin (sas) Medine hayatı, bir İslâm toplumunun inşası ve oradan cihana yayılan evrensel mesajlar işlenecek.

İlk program 29 Eylül’de

Muhammed Emin Yıldırım’ın anlatımıyla 15 yıl boyunca Hz. Peygamber’in (sas) ve ondan önceki peygamberlerin bıraktıkları mirasların anlaşılması ve hayatlara taşınması gayretiyle icra edilecek Siyer Dersleri’nin ilk programı 29 Eylül 2018 Cumartesi Günü Saat 20.00’da Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Halka açık olarak yapılacak olan program, sonrasında her Cumartesi 20.00’da Siyer Vakfı’nda devam edecek.

Kaynak : Dünya Bizim

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09