Siyasi Parti ve Gruplar Mısır'daki Saldırıyı Kınadı

Mısır'ın kuzeyindeki Mansura kentinde bulunan Dekahliye Emniyet Müdürlüğünü hedef alan saldırı siyasi parti ve gruplar tarafından kınandı.

Darbeyi Ret ve Meşruiyeti Destek İçin Ulusal İttifak Hareketinden yapılan açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa dilenerek, bu tür saldırılarla halkın arasına fitne tohumları ekilmek istendiği belirtildi. 

Olayın soruşturma safhasında tahmin yürütülmesi ve sorumluluğun İhvan'a yüklenmeye çalışılmasının "Hatalı bir davranış" olduğu vurgulanan açıklamada, "Patlamanın meydana geldiği emniyet müdürlüğü binasında, 3'ü kız öğrenci 60'dan fazla İhvan üyesi gözaltında bulunuyordu" ifadesi kullanıldı.

İhvan da saldırıyı "Mısır'ın birlik ve beraberliğine yönelik düzenlenen bir ihlal" olarak nitelendirirken, suçluların yakalanması için gereğinin yerine getirilmesini talep etti.

El-Cemaatu'l-İslamiyye'den yapılan açıklamada ise "Masumların canına kasteden saldırının kabul edilemez olduğu", ülkedeki siyasi krizin bu tür şiddet olaylarıylae çözülemeyeceği vurgulandı. Bu aşamada olaya ilişkin mesnetsiz görüşlerin ortaya atılmaması çağrısında bulunulan açıklamada, soruşturmanın şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerektiğine işaret edildi.

Mısır makamlarından kınama

Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un basın danışmanı Ahmed el-Mislimani de yaptığı basın açıklamasında, "Emniyet müdürlüğüne düzenlenen alçak saldırı, terörist grupların dini ve ahlaki kriterlerini kaybettiğine işaret ediyor. Olay, cumhurbaşkanlığı tarafından an be an takip ediliyor" denildi. 

Mısır Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali de yayımladığı taziye mesajında, bu tür saldırıların yanlış yönlendirilmiş gruplar tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, "Bunlar, ülkenin topraklarını karanlık ellerden ve radikal örgütlerden temizleme yönündeki azmimizi arttırıyor" ifadesini kullandı.

İhvan'a yönelik suçlamalar

Mısır'da 30 Haziran gösterilerinin organizatörlerinden Temerrud Hareketi'nin Sözcüsü Hasan Şahin ise İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'i istifaya çağırırken, söz konusu saldırının sorumluluğunu İhvan'a yükledi. Şahin, "İhvan, bur tür eylemleri gerçekleştirerek her gün dünya kamuoyuna 'terörist' bir örgüt olduğunu kanıtlıyor" iddiasında bulundu.

Eski Dışişleri Bakanı Muhammed el-Arabi'nin başkanlığını yaptığı El-Mutemer Partisi de İhvan'ı "Terörist" bir örgüt olmakla itham ederken, Muhammed el-Baradai'nin kurduğu Ed-Dustur Partisi, İhvan'ı olayın sorumluluğunu üstlenmeye davet etti. 

Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbeyi destekleyen Selefi eğilimli Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, patlamanın ardından birlik çağrısı yaparak, olayı, "Mısır ve halkına yönelik düzenlenen komploların bir halkası" olarak nitelendirdi. 

Eski cumhurbaşkanlığı adaylarından Abdulmunim Ebu'l Futuh'un başkanlığını yaptığı Güçlü Mısır Partisi, olayın gerçek faillerinin bulunması gerektiğini belirtti.

Mısır'da Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren 25 Ocak devriminin en önemli aktörlerinden 6 Nisan Hareketi ise olaya ilişkin "Ülkedeki durumun ne kadar kötüleştiğini ispat eden bir saldırı daha" açıklamasında bulundu.

Saldırı ayrıca darbe karşıtı El-Vasat Partisi'nin yanı sıra Ezher, Mısır Vakıflar Bakanlığı, eski cumhurbaşkanı adaylarından, darbe sürecinde aktif rol alan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) liderlerinden Hamdin Sabbahi ve Ortodoks Kıpti Kilisesi tarafından da kınandı.

Mısır'ın kuzeyinde bulunan ed-Dakhaliyye ilindeki el-Mansura Emniyet Müdürlüğü binası yanında meydana gelen patlamada 8'i polis, 13 kişi hayatını kaybetmiş, 134 kişi yaralanmıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09