Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 7.5.2015 14:13:52

Sisi’nin sürpriz Suud ziyaretinde Yemen için ‘koalisyon hükümeti’ önerisi gündeme geldi

Lübnan’da yayınlanan El-Ahbar Gazetesi, Mısır Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Abdulfettah Sisi’nin sürpriz Suudi Arabistan ziyaretine dair ayrıntılara yer verdi. Sisi’nin sürpriz Suud ziyaretinde Yemen için ‘koalisyon hükümeti’ önerisi gündeme geldi

İslami Analiz/Haber Merkezi

Lübnan’da yayınlanan El-Ahbar Gazetesi, Mısır Cumhurbaşkanlığı’na yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Abdulfettah Sisi’nin sürpriz Suudi Arabistan ziyaretine dair ayrıntılara yer verdi.

El-Ahbar’ın haberine göre, Sisi Suudi Arabistan temaslarında Mısır Ordusu’nun, Arapların ve uluslararası camianın destek vereceği Yemen’e yönelik olası bir kara operasyonuna öncü kuvvet olarak katılacağını taahhüt etmekle birlikte, önceliğin müzakerelere verilmesi gerektiğini belirtti.

Sisi, Yemen’de Ensarullah’ın iktidarı ele geçirmesine karşı olduğunun altını çizerken, bunun bölgesel istikrarı tehdit edeceği uyarısında bulundu.

Mısır'dan Koalisyon Önerisi

Öte yandan görüşmelerde Mısırlı güvenlik birimlerinin Ensarullah liderleriyle müzakereler gerçekleştirdiklerini belirten Mısır tarafı, Husilerin taviz vermesi için daha fazla baskı yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Mısırlılar ayrıca, çözüm formülü olarak “Abdulhadi Mansur’un görevine geri döndürülmesini ve onun liderliğinde kurulacak yeni hükümette Husilere de koltuk verilmesi” teklifini sundu. El-Ahbar, Suudilerin teklifi tamamen reddetmemekle birlikte, bazı değişiklikler yaptıklarını öne sürdü.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09