Sisi’den sonra Sabbahi de İhvan'la mücadele sözü verdi

Sisi'den sonra Sabbahi de seçilmesi durumunda İhvan'ın hiçbir faaliyetine izin vermeyeceğini söyledi

Mısır'da, seçim kampanyasına başlayan Cumhurbaşkanı adayı Kerame Partisi lideri ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi, kazanması durumunda İhvan'ın teşkilat olarak da parti olarak da yasaklanacağını belirterek, "Gelecekleri yok. İhvan'ın devlet kurumlarında bulunmasına karşıyım" dedi.

Mısır'daki En-Nehar adlı özel bir televizyon kanalına konuşan Sabbahi, 26-27 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimine, seçim kampanyasına ve kazanması halinde izleyeceği iç ve dış politikaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışlamaya karşı olduğunu ancak adil bir yol izlemek istediğini belirten Sabbahi, İhvan'la ilgili olarak "Gelecekleri yok. İhvan, muhalefette başarısız oldu. İhvan'ın devlet kurumlarında bulunmasına karşıyım" değerlendirmesinde bulundu. Sabbahi, cumhurbaşkanı olduğu takdirde İhvan'ın cemaat veya parti olarak devlet kurumlarında bulunmayacağını, anayasaya göre hiç bir partinin dini temelli kurulamayacağını kaydederek İhvan'ın teşkilat olarak da, parti olarak da yasaklanacağını kaydetti.

İhvan'a Ve Mursi'ye Eleştiriler

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek ve görevinden alınan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sabbahi şunları kaydetti:

"Mübarek durgunluğun, yolsuzluğun, diktatörlüğün, yoksulluğun ve bağımlılığın sembolüydü. Mursi ise halkın verdiği fırsatı zayi etmenin örneğiydi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı (İhvan) topluma tercih etti. Teşkilatı devletin yerine koymak istedi ve yönetimde başarısız oldu."

"Abd İle İlişkileri Koruyacağız"

Cumhurbaşkanı seçilirse Arap Birliği'ne alternatif bir oluşum geliştireceğini ifade eden Sabbahi, "Arap Birliği'ne alternatif bir birlik formülü üzerinde çalışacağız. Bu birlik ülkelerin bağımsızlığını korumayı, ortak bir savunma, kalkınma, eğitim, kültür çevresinde birleştirmeyi ve birliğin sağlamasını hedefleyecek" dedi.

Seçim kampanyası kapsamında dış politika vizyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sabbahi, şöyle devam etti: " ABD ile ilişkilerimizi koruyup, Körfez ülkeleri ile istikrarlı bir ilişkiyi destekliyeceğiz. Katar da bunlardan biri ancak Mısır halkına rağmen İhvan'ı desteklemekten vazgeçtiği takdirde Katar ile ilişkileri düzeltebiliriz."

İsrail ile yapılan anlaşmalar hakkında Sabbahi, "Mısır'ın devlet olarak imzaladığı bütün anlaşmalara saygı duyacağım. Camp David anlaşması uluslararası kanunlara göre düzenlenecek" dedi.

Mısır'da, 26-27 Mayıs'ta düzenlenmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Kerame Partisi lideri ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi'nin yanı sıra Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi de adaylığını koymuştu. Sisi, önceki gün Mısır'ın CBS ve On TV kanallarına verdiği ortak mülakatta, "kendi döneminde Müslüman Kardeşler'in var olmayacağını, İhvan'ı kendisinin değil Mısır halkının bitireceğini" söylemişti. Sisi'nin bu açıklamasına İhvan sert tepki göstermişti

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09