Sisi: Yeni yönetimde basın özgürlüğü beklemeyin!

Mısır ordusunun eski genelkurmay başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah Sisi ülkede yayımlanan gazetelerin yöneticilerini ifade özgürlüğü ve benzeri haklar için ısrar etmemeleri konusunda uyardı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Mısır’da halkın işbaşına getirdiği ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’yi askeri bir darbeyle deviren ve bu ayın sonlarında yapılacak Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerinin muhtemel ‘galibi’ olan Abdulfettah Sisi, perşembe günü ülkenin önde gelen gazetelerinin temsilcileriyle yaptığı buluşmasında ‘ifade özgürlüğü ve diğer haklar için’ ısrarcı olmama uyarısında bulundu.

Daha ileri seviyede özgürlükler talep etmenin ülkenin ulusal güvenliği için tehlike oluşturabileceğini söyleyen Sisi, ülkede yayımlanan gazetelerin yayın yönetmenlerine devlet kurumlarında bozulmaya sebep verecek çarpıcı reformlar için ısrarcı olmamalarını ve yetkililere işlerini yapmaları için süre vermelerini söyledi.

Sisi “Yetkililere dört aylık bir süre tanıyın” derken “eğer yetkililere iletilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir konu ya da bilgi varsa bunu kamuoyuna yansıtmadan da yapmanız mümkün” ifadelerini kullandı.

Gazeteciler geçtiğimiz aylarda ülkedeki muhaliflere ve ‘çatlak seslere’ karşı uygulanan geniş çaplı baskı kapsamında kendilerinin de Mısırlı yetkililerin hedeflerinde olduklarını bildirmişti.

Sisi daha önce İhvan-ı Müslimin hareketinin ‘bittiğini’ ve kendisinin seçilmesi durumunda bu hareketin ‘var olmayacağını’ söylemişti.

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimleri 26 ve 27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Seçimlerde Sisi’nin tek rakibi sol siyasette yer almasıyla bilinen politikacı Hamdin Sabbahi.

Sisi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde galip olması durumunda, Mısırlıların ayaklanarak ülkeyi yaklaşık 30 yıl boyunca yöneten ve kendisi de Mısır Hava Kuvvetleri’nden bir subay olan eski diktatör Hüsni Mübarek’i devirmelerinden yalnızca 3 yıl sonra Mısır cumhurbaşkanlığı tekrar üst düzey bir ordu temsilcisinin eline geçmiş olacak.

Mısır’ın demokratik bir şekilde seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz 2013’te askeri bir darbeyle devrilmesinin ardından darbe karşıtları tarafından Mısır’da neredeyse her gün protesto gösterileri düzenleniyor. Darbe karşıtları Mursi’nin tekrar görevine iade edilmesini talep ediyor.

İnsan hakları grupları Mursi’nin devrildiği Temmuz ayında Mısır’da meydana gelen olaylarda Mısır güvenlik güçlerinin kullandığı ‘orantısız şiddet’le 1.400 kişinin katledildiğini belirtiyor.  

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09