Sisi yandaşları sokaklara çıkıyor

Mısır'da darbe yanlıları, yarından itibaren gösterilere başlayacaklarını ve Savunma Bakanı Sisi cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayana kadar da meydanlardan çıkmayacaklarını açıkladı.

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevinden uzaklaştıran 3 Temmuz darbesinin mimarı Sisi'yi cumhurbaşkanlığı görevine taşımak amacıyla ülkede irili ufaklı kampanyalar başlatıldı. Bunlardan biri olan "Halkın emriyle" kampanyasının organizatörü Amr Cude, yarından itibaren Tahrir Meydanı, İttihadiyye Sarayı (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) başta olmak üzere birçok önemli meydanda eylem başlatacaklarını duyurdu.

Cude, ülkenin istikrara kavuşması için Sisi'nin cumhurbaşkanı olması gerektiğini savunarak, "Sisi, adaylığını açıklayana kadar meydanlardan ayrılmayacağız" dedi.

Kahire Emniyet Müdürlüğü'nü hedef alan saldırıların ardından bu kararı aldıklarını vurgulayan Cude, söz konusu kampanyaya en az 4 milyon kişinin katılabileceği tahmininde bulundu.

"Halkın vekilleri" adıyla  kurulan ve bünyesinde Hüsnü Mübarek rejimi döneminden isimlerin de bulunduğu platform da Sisi'nin cumhurbaşkanı adayı olması için yarın meydanlara inileceğini bildirdi.

Platformun sözcüsü Mahmud Nefadi, Savunma Bakanlığı binasına doğru yürüyüşe geçeceklerini aktararak, "Sisi'nin artık cumhurbaşkanlığı konusunda son noktayı koyması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Başkent Kahire'de sabah saatlerinde polis merkezleri ile metro istasyonunu hedef alan bombalı saldırılarda 5 kişi ölmüş, 80 kişi yaralanmıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09