Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.6.2015 11:00:05

Sisi destekçisi İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Yemen'de Ensarullah’a silah bırakma çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Yemen Olağanüstü Toplantısı Sonuç bildirisinde, Ensarullah'a silah bırakma çağrısı yapıldı. Sisi destekçisi İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Yemen

Sana, Aden ve diğer vilayetlerden çekilme, bütün silahlarını anayasal kurumlara bırakma ve devletin meşru yetkililerinin güvenliği sağlamalarına izin verme çağrısı yapıldı.

Teşkilatın Cidde'deki Genel Sekreterlik binasında yapılan toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin ülkesine güvenlik ve istikrar getirme çabalarına desteğin devam edeceği kaydedildi.

Bildiride, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Sabah başkanlığındaki 42. dışişleri bakanları toplantısının, Yemen'deki olayları müzakere etmek üzere Yemen'in talebi üzerine gerçekleştirildiği belirtildi.

Yemen'deki Ensarullah milisleriyle devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı milislere; başkent Sana, Aden ve diğer vilayetlerden çekilme, kamu kurumlarını tahliye etme, bütün silahlarını anayasal kurumlara iade etme ve devletin meşru yetkililerinin tüm ülkede güvenliği sağlamalarına izin verme çağrısında bulunuldu.

İİT,  Arap Ligi, Körfez İşbirliği Konseyi tarafından önerilen çözümlerin uygulanması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2216 Nolu Kararı çerçevesinde Ensarullah’ın ele geçirdiği alanları terk etmesi talep edildi. 

Riyad Deklarasyonu'na dikkat çekilerek, Yemen'de anayasal meşruiyetin desteklenmesi kararlaştırıldı. Devrik cumhurbaşkanı Salih ve Husiler, Yemen'deki siyasi partiler arasındaki görüşmeleri “oyaladıkları” gerekçesiyle ülkedeki krizden sorumlu tutuldu.

Yemen'e yardımda bulunan ülke ve kuruluşlara teşekkür edilen bildiride, BM ve sivil toplum kuruluşlarının ülkedeki kritik durumun çözümü için atacakları adımların desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği toplantıya, İİT üyesi 45 devletin dışişleri bakanları katılmış, toplantıda Filistin ve Kudüs konuları da ele alınmıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09