Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 30.1.2016 10:56:13

Sınır Tanımayan Doktorlar: Suud sivilleri meşru birer askeri hedef olarak görüyor

Sınır Tanımayan Doktorlar yöneticisi Jason Cone, Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik faaliyetlerini uluslararası insan haklarının "mutlak ihlali" olarak nitelendirdi ve Suud yönetiminin Yemenli sivilleri meşru birer askeri hedef olarak gördüğünü belirtti. Sınır Tanımayan Doktorlar: Suud sivilleri meşru birer askeri hedef olarak görüyor

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Sınır Tanımayan Doktorlar yöneticisi Jason Cone, Suudi Arabistan'ın Yemen'e yönelik faaliyetlerini uluslararası insan haklarının "mutlak ihlali" olarak nitelendirdi ve Suud yönetiminin Yemenli sivilleri meşru birer askeri hedef olarak gördüğünü belirtti.
 
Cuma günü açıklamalarının bir kısmı Time dergisinde yayımlanan ABD merkezli insan hakları ve sağlık örgütü "Sınır Tanımayan Doktorlar" yöneticisi Cone, Suud rejiminin geçtiğimiz 3 ay içinde üç farklı sağlık kurumunu hedef aldığını ve bunun Yemen üzerinde uygulanan şiddetin sadece göze batan boyutu olduğunu söylei. Cone uluslararası kanunlar tarafından koruma altına alınan sağlık kuruluşlarına saldırı düzenlemenin hak ihlallerinin başında geldiğini belirtti.
 
Cone ayrıca Suudi Arabistan'ın sivillere ve sağlık kuruluşlarına yönelik gerçekleştirdiği bu saldırıların açıkça savaş suçu olduğunu ifade etti.
 
BM tarafından bu haftaiçi yayımlanan raporda da Suud savaş uçaklarının mülteci kamplarını, düğünleri, toplu taşıma araçlarını, sağlık tesislerini, yerleşim bölgelerini, camileri, pazarları, fabrikaları, gıda depolarını, okulları ve havalimanlarını hedef alan saldırılarına ilişkin belge ve bulgulara yer verildi ve Suud'un bu tür sivil alanlara en az 120 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.
Raporda Suudi Arabistan'ın uyguladığı "bir savaş yöntemi olarak halkı aç bırakmanın" tüm uluslararası anlaşmalarca yasaklandığı ve bunun savaş suçu sayıldığı da belirtildi. 
 
Suudi Arabistan'ın Mart ayından bu yana süren saldırılarında en az 8300 kişi hayatını kaybetti, 16 bin kişi ise yaralandı veya sakat kaldı.
 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09