Şimdi de Keşmir için ‘Ayrım Duvarı’!

Aparthayd(ırkçı ayrımı) hastalığı, Güney Afrika’da sona ermiş olsa da; dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Siyonist Rejimin Batı Şeria’da inşa ettiği ırkçı ayrım duvarının bir yenisi, Hindistan tarafından Keşmir’de planlanıyor. Her zamanki gibi mazeret hazır: “Keşmirli militanların içeri sızmasını engellemek(!)”

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Keşmir halkının taleplerini göz ardı etmenin yanı sıra her fırsatta uluslar arası hukuku çiğnemeyi kendine görev bilen Hindistan Yönetimi, Keşmir tarafındaki kontrol hattı boyunca “ayrım duvarı” inşa etmeyi planlıyor.

Hindistan, Batı Şeria’ya ördüğü duvarla Filistinli çiftçileri topraklarından eden ve kasabaları ikiye bölen Siyonist İsrail rejiminin uygulamalarının aynısını taklit etmeye hazırlanıyor. Dahası, Batı Şeria’daki ırkçı ayrım duvarının tıpkısını inşa edeceğini açıkça dile getirmekten de çekinmiyor.

Siyonistlerle siyasi, diplomatik, askeri ve istihbarî alanlarda yakın işbirliğine sahip olan Hindistan’ın 179 km. uzunluğunda planladığı Keşmir ayrım duvarı projesi, Siyonist ayrım duvarından da uzun olacak.

Her zamanki gibi Hindistan’ın mazereti de hazır: “Keşmirli militanların içeri sızmasını engellemek(!).”

İronik bir şekilde Hindistan, Pakistan tarafındaki Azad Keşmir bölgesi de dâhil olmak üzere tüm Keşmir üzerinde hak iddia ediyor.

Hindistan işgalinden kurtulmak için mücadele veren Keşmirliler ise, ayrım duvarı hakkında ciddi uyarılarda bulunuyor ve bu adımı topraklarına tecavüz olarak addediyorlar.

Hindistanlı yetkililer, ayrım duvarının 41 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda olacağını duyururken; Keşmir’deki 3 bölgede bulunan 118 köy boyunca uzanacağını dile getiriyorlar.   

Hindistan Sınır Güvenlik Güçleri üst düzey yetkililerinden Dharminder Parikh, konu hakkında “Bu duvar, en önemli Sınır Güvenliği Sistemleri’nden biri olacak.” açıklamasında bulundu.   

Teorik olarak Keşmir, Hindistan Anayasası’nda “özerk bir statü”ye sahip görünüyor. Uluslar arası hukukta ise, “tartışmalı bölge” olarak değerlendiriliyor. 1948’ten bu yana BM Güvenlik Konseyi’nin halkın taleplerini belirlemek için referanduma gidilmesi yönünde 15 kararı bulunuyor. Hindistanlı yetkililer ilk başta bu kararlara saygı duyacağına dair söz verseler de; Delhi, her defasında askeri baskıyı arttırarak bu sözünden dönmeyi başarıyor.

Keşmirliler, 1947’den beri bu işgale karşı direniyorlar. 1989’dan bu yana Keşmir’de devam eden ayaklanmalar neticesinde, Hindistan işgal güçlerinin elinde hayatını kaybeden Keşmirlilerin sayısı 100,000’i geçti.

Hindistan, 300,000’i Keşmir’in başkenti Srinagar olmak üzere toplam 700,00 askerini bölgede konuşlandırmış durumda. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09