KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.3.2017 14:54:45

Şeyh Muhammed Gazali'nin vefatının yıl dönümünde Mısır'da laiklik-İslamcılık tartışmaları

Şeyh Muhammed Gazali'nin vefatının yıl dönümünde Mısır'da laiklik-İslamcılık tartışmaları yeniden gündemde Şeyh Muhammed Gazali

İslami Analiz/Haber Merkezi

Mısırlı Alim Muhammed Gazali’nin vefatının yıl dönümünde Mısır'da yıllardır süren laiklik - İslamcılık tartışmaları yeniden gündeme geldi.
 
9 Mart 1996 tarihinde vefat eden Mısırlı Alim Şeyh Muhammed Gazali’nin vefatının 21. Yıldönümünde “İslam-laiklik” çatışması yeniden gündeme geldi. İslam ümmetinin geri kalmasına sebep olan bu çatışma dünyanın sonu gelinceye kadar devam edecek mi? Müslümanlar ve laikler arasındaki bu “halat oyunu” ne zaman son bulacak? Ümmetin karşısındaki asıl soru ise şu: Bu tartışmada kim zalim kim mazlum?
 
Konuyla ilgili Facebook ve Twitter’daki hesaplarından paylaşım yapan Şeyh Yusuf El-Kardavi, Muhammed Gazali’nin ömrü boyunca bu hususta çeşitli çalışmalar yaptığını, ancak onun her şeyden önce bir davetçi olduğunu ve İslam davasını hayatının eksenine oturttuğunu ifade etti. 
 
"Laikler dışarıdaki haçlı tehlikesinin içimizdeki tezahürü"
 
Ezher Alimler Heyeti üyesi büyük düşünür Dr. Muhammed Ammara ise Gazali’nin İslam’ın mücedditlerinden olduğunu, H. 15 asrın başlarında İslam’la ilgili 100 soruyu yanıtlayan bir kitap yayınlayarak İslam dünyasına büyük ışık tuttuğunu ifade etti. 
 
“Müslümanların dostu düşmandan ayırması ve iç-dış tehlikeleri idrak edebilmesi için Şeyh Gazali’nin düşünsel okuma projesini yeniden hayata geçirmeye ihtiyacımız var” diyen Amara onun laiklerin ve batıcıların azılı düşmanı olduğunu, laiklerin dışarıdaki haçlı tehlikesinin içimizdeki tezahürü olduğunu ifade etti. 
 
Amara, yeni yayınlayacağı “Ezher ve Laikler” kitabında, Ezher alimlerinin laiklik karşıtı değerlendirmelerinin yanı sıra Şeyh Gazali’nin bu konudaki değerlendirmelerine de yer vereceğini ifade etti. 
 
Amara “Bizler Muhammed Gazali gibi büyük bir düşünce hazinesiyle karşı karşıyayız. İslam’ın ve Müslümanların içinde bulunduğu durumdan kurtulabilmesi için bize düşen, İslam adına doğru bir örneklik ortaya koyabilmektir” diyerek sözlerini tamamladı. 
 
Büyük şair Abdulmuti El-Hicazi ise Gazali’nin din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini ifade eden Halid Muhammed Halid’e ait olan kitaba cevaben yazdığı “Buradan Başlayalım” başlıklı kitabıyla tanındığını ifade etti. 
 
Gazali’nin İhvan’ın ve Ezher’in içinde bulunduğu ekibin savunucusu olma rolünü üstlendiğini ve zulme karşı sessiz kalmadığını ifade eden Hicazi, Gazali’nin Necib Mahfuz’a ait bir romanın yayınlanmasına muhalefeten başlattığı protesto ile de tanındığını ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09