ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.1.2019 12:08:08

SDG'den ABD'ye yalanlama

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD Başkanı Donald Trump’ın kendilerine yönelttiği "İran’a petrol satma" iddiasını yalanladı. SDG sözcüsü Redur Halil, bu iddianın imkânsız olduğunu savundu. SDG

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ABD Başkanı Donald Trump’ın kendilerine yönelttiği "İran’a petrol satma" iddiasını yalanladı. SDG sözcüsü Redur Halil, bu iddianın imkânsız olduğunu savundu.

Iran International sitesine konuşan Halil, “Başkan Trump’ın Kürtlerin İran’a petrol sattığı iddiası iki sebepten ötürü doğru değil. Birincisi, İran bizim komşumuz değil ve onlarla sınırımız yok. Aramızda Irak var, dolayısıyla onlarla petrol ticareti yapamayız. İkincisi, biz sadece iç tüketimimiz için petrol üretiyoruz çünkü rafinerimiz yok. Dolayısıyla Başkan Trump’ın iddialarını reddediyoruz” dedi.

Donald Trump, 2019 yılının ilk kabine toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bizim ortaklarımız olan Kürtler İran’a petrol satıyor” iddiasında bulunmuştu.

Trump "bu petrol satışından memnun olmadığını" belirtip, “Yine de Kürtleri korumak istiyoruz. Fakat Suriye’de sonsuza kadar kalmak istemiyorum” demişti. Trump’ın bu konuşmada Suriye’den çekilme konusunda kesin tarih vermemesi de dikkat çekmişti.

 

Kaynak : Haber Sol

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09