KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 28.12.2015 09:14:39

Samed Behrengi’nin “Küçük Kara Balık” kitabı ilk kez İngiltere’de yayımlandı

İran’da ve pek çok ülkede yıllardır büyük bir beğeniyle okunan Samed Behrengi’nin “Küçük Kara Balık” kitabı ilk kez İngiltere’de yayınlandı. Samed Behrengi’nin “Küçük Kara Balık” kitabı ilk kez İngiltere’de yayımlandı

İran’da ve pek çok ülkede yıllardır büyük bir beğeniyle okunan Samed Behrengi’nin “Küçük Kara Balık” kitabı ilk kez İngiltere’de yayınlandı.

Kitabı İngiliz çocuk okurlarla buluşturan yayınevi yeni kurulan Tiny Owl (Minik Baykuş) oldu. Yayın politikasını Fars çocuk edebiyatı olarak belirleyen yayınevi pek çok Farsça eserin tercümesini de üstlendi.

Yayınevinin gerçekleştirdiği diğer bir ilk Farsça çocuk edebiyatı eserlerinde yer alan illustrasyon çalışmalarından oluşan bir sergi düzenlemesi oldu. İçlerinde elbette Küçük Kara Balık da var. Galeri sorumlusu David Almond büyük beğeni alan çalışmaları hakkında şunları aktardı:

“İngiltere’de diğer dillerden yeterince çok çocuk kitabı olmadığını biliyoruz. Bu sebepten çocuklarımız diğer kültürleri, sesleri, kitapları, imgeleri tanımaktan mahrum kalıyorlar.

kkb1

“Bu yüzden İranlı yayınevleriyle ortaklaşa düzenlediğimiz böyle bir galeri düzenledik ve yeni açılan yayınevimizde pek çok çocuk kitabını İngiltere’ye kazandırdık.”

“Dünyaya daha hızlı bir şekilde açılmak zorundayız. Pek çok yayıncı ve çevirmen bu durumun farkında ve buna gayret ediyorlar. Minik Baykuş olarak İran gibi zengin bir literatürle tanıştığımız ve eserlerini çevirdiğimiz için şanslı hissediyoruz. ”

kkb2

“Andersen ödüllü illustratör Farshid Mesghali’nin çizimleri ve Behrengi’nin hikayesi Farslı çocukları büyülediği gibi buradaki çocukları da mest ediyor.”

Minik Baykuş Yayınevi’nin ilk çalışmalarından olan Küçük Kara Balık hikayesinin basit ama derin bir anlatımının olduğunu söyleyen Almond, “Kara Balık diyor ki belki bizim içinde bulunduğumuz bu sudan daha başka bir dünya vardır o dünya bizimkinden çok daha büyüktür” ifadelerini kullandı.Bu, hepimize söylenmiş bir mesajdır. Küçük Kara Balık İran’da çok popüler ve artık bizim kıyılarımıza ulaştı.

kkb3

Guardian muhabirlerinden Said Kamali Deghan benzer şekilde kitabın basit bir hikayeden oluştuğu ama güçlü bir tesiri olduğunu söyledi: “Hikaye basit, büyük deniz arayan küçük bir balık ve akıntıya karşı durmak istiyor. Ama kitabın yazıldığı dönem Şah’ın gösterişli saltanatının olduğu zamanlar, o bakımdan kitap devrim etkisi gösteriyor. İran entelijansiyasına karşı duran sol eğilimli yazar ve pek çok arkadaşı sistem muhalifi olarak nitelendirilmişti.”

kkb4

“Ben kitabı okuduğumda 1979 İslam devrimi gerçekleşmiş, Şah devrilmişti. Benim kuşağım dış dünyaya kapatılmış ama o dünyaları merak eden zavallılardık. O yüzden kitap bizi çok etkilemişti. Bugün de kitabın yankıları sürmeye devam ediyor. Ve şimdi İngiltere küçük balık büyük denizde yüzmeye devam edecek.”

Kaynak : Felah Kitap

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09