TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.11.2018 16:02:26

Salih Turhan: Emperyalistler Müslümanlar arasına yapay sınırlar ve yapay sorunlar bırakarak çekildiler

Anadolu Gençlik Derneği Kasım ayı Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı Konya’da gerçekleştirildi. Salih Turhan: Emperyalistler Müslümanlar arasına yapay sınırlar ve yapay sorunlar bırakarak çekildiler

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Anadolu Gençlik Derneği Kasım ayı Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı Konya’da gerçekleştirildi. 

Anadolu Gençlik Derneği Bölge ve Şube Başkanları Toplantısı Konya ‘da Gençlik İlk ve Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.  Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “ Öteden beri Merhum Erbakan Hocamızın tüm insanlığa hedef olarak gösterdiği ‘Yeni Bir Dünya’ idealinin temelleri 1969’da Konya şehrimizde atılmıştır. Bu hareketin ilk pankartı ‘Hak Geldi, Batıl Zail Oldu’, her yerden önce Konya’mızda Alâeddin Tepesinin eteğine, Mevlana Meydanının orta yerine asılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Salih Turhan’ın konuşmasından öne çıkan noktalar şu şekilde:

-Bu hareketin ilk sloganı ‘Ne sağdayız, ne solda! Hak yoldayız hak yolda!’ Konya’mızda atılmıştır. Çeşitli kaynaklarda Belde-i Muhayyere olarak ardından yeniden büyük şahlanışın işaret fişeği olan ‘İmanlı Büyük Türkiye Mitingi’ Konya’mızda gerçekleşmiştir. 

-100 yıl önce bugün İngilizler Musul’u işgal etti. 1492’de İspanyolların Amerika’ya ulaşmasıyla başlayan denizaşırı sömürgecilik, hızla Amerika kıtasının, Avustralya’nın, Güney Asya’nın ve Afrika’nın güneyinin talan edilmesine yol açtı. İspanyol, Portekiz, Hollanda, Fransa ve İngiltere’nin yağma ve talan hareketi en son Osmanlı’nın topraklarına, Müslümanların yaşadıkları topraklara göz dikti. Maalesef bu topraklarda Birinci Dünya Savaşının bitimiyle neredeyse tamamen düştü.

-Emperyalist ülkeler tüm İslam coğrafyasını da işgal ettiler. Ancak şunu gördüler ki asker bulundurarak, sömürge valisi bulundurarak bir ülkeyi sömürmek masraflı oluyor. Bunun üzerine işgal ettikleri topraklardan çekildiler ama o ülkeleri ekonomik ve teknolojik açıdan kendilerine bağımlı hale getirdiler hem de o ülkelerin en zeki çocuklarına kendi eğitim programlarını uyguladılar. Geri çekilirken de Müslümanlar arasına yapay sınırlar ve yapay sorunlar bırakarak çekildiler. 

-Önümüzde yerel seçimler var. İnsanların yaşadıkları mekanlar, yaşadıkları şehirler, oturdukları evler ya da konutlar insanın hem psikolojisini hem de sosyolojisini etkiliyor. Önce ahlak ve maneviyat diyen bir hareketin, insanın psikolojisini ve sosyolojisini etkileyen, hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı üzerinde etkisi bulunan mekânların nasıl yönetildiği meselesine kayıtsız kalması düşünülemez.

-İnsanın yeryüzündeki görevi imar ve ıslahtır. Yaşanabilir şehir, beldeler ve köyler kurmak, mevcutları yaşanabilir hale getirmek insanın sorumluluğundadır.  Tüm siyasi partilerin İstanbul’un bir problem olduğunun farkına varmaları gerekir.İstanbul’daki nüfusun Anadolu’ya tersine göçünü sağlayacak koşullar oluşturulmalıdır. Bu da ancak ülkenin her metrekaresinin yaşanılabilir hale getirilmesiyle mümkün olacaktır. 

-Batıdan doğuya, kentlerden kırsala göç kolay olmayacaktır, ancak gerekli koşullar oluşturulursa bu mümkün olur:

1-Ekonomik düzenlemeler  (Tarım, hayvancılık desteklenir, üretim teşvik edilir, sanayi yatırımlarının dağılımı planlanır)

2-Eğitimle ilgili düzenlemeler(İnternet ortamında bilginin her yere çok hızlı bir şekilde ulaşması mümkündür, ayrıca eğitim süreci sadece öğretimden ibaret değildir. )

3-Sağlıkla ilgili düzenlemeler

4- Sosyal kültürel alt yapının hazırlanması

5-Huzur ve barış ortamının tesisi

6-Tarım yapılabilir toprağın korunma altına alınması

7-Coğrafya ve iklim koşullarına uygun bir mimarinin oluşturulması

-Hızla akıp giden zaman içerisinde algı yönetimleriyle, farklı farklı çalışmalarla zihinlerimizle oynayan bir süreçle karşı karşıyayız. İliklerimize kadar derinleşen problemler olmasına rağmen ne yazık ki oluşturulan suni süreçlerle birlikte Müslümanların, inanan insanların, ülke insanlarının, hakikati bulmasıyla alakalı çok ciddi problemler oluşturuluyor.

-Çözümün ne yazık ki yine yurt dışından alınacak kredilerle ülke ekonomisinin düzeltilmeye çalışıldığının çalışılmaya gayret edildiğini gördüğümüz bir süreçle karşı karşıyayız. Allah bu millete yardım etsin. Tabi kula düşen de gayret. Bir an önce bu süreçten kurtulmak için, yanlış idare edenlerin, sistemi hakkı ve sabrı tavsiye eden Milli Görüşçülere teslim etmesi gerekir.

-Hala yollardan, köprülerden bahsediliyor, fakat  üretimden bahşedilmiştir. Faiz bu süreçlerin içerisinde çok yaygın bir şekilde çıkış yol haritası olarak söylenmeye başlanıldı. Bankalar iflas etmek üzere olan firmalara şirketlere düşük kredi vermenin peşindeler. Sadece bankaları değil şahısları da arıyorlar mesaj gönderiyorlar. Belli bir ciroya ulaşan firmaları bizatihi bankaların müdürleri geliyor faizli krediler almaya ikna etmeye çalışarak gelecek 15 – 20 yılı ipotek altına almaya çalışıyorlar

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09