Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 31.5.2015 14:04:47

Salih: Suudiler, Mansur Hadi ve İhvan’la ittifak yapmayışıma kızdı

Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Suudilerle olan ihtilaflarının sebeplerini açıkladı. Salih: Suudiler, Mansur Hadi ve İhvan’la ittifak yapmayışıma kızdı

El Meyadin televizyonuna konuşan Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Mansur Hadi ve İhvancılarla ittifak yapmadığı için Suudi Arabistan’ın kendisini hedef aldığını söyledi.

Yıllarca Husilere karşı savaşan Ali Abdullah Salih, Suudilerin yeni süreçte Husilere karşı hareket etmesi için kendisine milyonlarca dolar teklif ettiğini belirterek “Suudilerin bana saldırmalarının asıl sebebi şudur: Onlar benden Mansur Hadi ve İhvancılarla ittifak yapmamı istediler, ben ise bunu kabul etmedim” dedi.

Suudi Arabistan’la olan ihtilaflarının güney ve kuzey Yemen’in birleşmesinden öncesine dayandığını belirten Salih, “İki Yemen’in birleşmesinden önce Suudilerle sınır ihtilaflarımız vardı. O zamanlarda Suudilerle diyalogumuz vardı. Naif bin Abdulaziz, sınırı belirlemek için çok çaba gösterdi; ancak biz bunu reddettik. Çünkü bizim önceliğimiz iki Yemen’in birleşmesiydi. Biz daha sonra 37 kilometrekare toprağı ve 50-60 mil uzunluğundaki deniz sahasını Suudilerden geri aldık.” dedi.

Yemen’le Arabistan arasındaki ihtilafların 1934 yılı öncesine uzanan bir geçmişinin bulunduğunu belirten Ali Abdullah Salih, Suudilerin insan haklarından ve başkalarının görüşlerine dair bir söz duymaktan nefret ettiğini söyledi ve “Yemen’de iktidara dönmeye de çocuklarımı iktidara geçirmeye de asla niyetim yok” dedi.

Suudilerin her şeyi Dolarla satın alamayacağını ve Yemen’e karşı kurduğu koalisyonun başarısız olacağını belirten Salih, Suudilerin Husilere olan düşmanlığının ise mezhepçilikten kaynaklandığını söyledi.

Zeydilik Sünniliğe Vehhabilikten daha yakındır

Ali Abdullah Salih, Suudilerin Ensarullah’a olan kininin mezhepçilikten kaynaklandığını belirterek Zeydiliğin, Sünniliğe en yakın mezhep olduğunu, Vehhabiliğin ise aşırı olduğunu vurguladı ve İhvancıların da Vehhabiliğin etkisinde geliştiğini öne sürdü.

Suudilerin Yemen’i ordusu ve kurumlarıyla tahrip etmeye çalıştığını belirten Ali Abdullah Salih, “Onlar Yemen’in egemenliğini ele geçirmek istiyorlar ve Yemen vatandaşları arasında fitne ateşi yakmaya çalışıyorlar” dedi.

Suriye, Irak, Libya ve Yemen’deki olayların arkasında Suudilerin bulunduğunu vurgulayan Ali Abdullah Salih, Suudi Arabistan’ı bölgede İsrail’in desteği ile Amerikan projesini uygulamaya çalışmakla suçladı ve şunları söyledi: “Arabistan, Arap ülkelerindeki cumhuriyet rejimlerini yok etmeye çalışıyor; çünkü bu sistemlerin varlığını kendisi için bir tehlike olarak görüyor.”

Ensarullah’la sorunlarımız siyasi

Ali Abdullah Salih, Ensarullah Hareketi ile ittifak yaptıkları yönündeki iddiaları reddederek “Benim Husilerle inançsal konularda değil ülkenin yönetimine dair konularda ihtilaflarım var” dedi. Ensarullah’la olan paralelliğini ise aynı düşmana karşı savaş vermekle açıkladı.

Ali Abdullah Salih, “Ensarullah heyetinin müzakereler için Umman’a gittiğini en son biz öğrendik. Onlarla bu konuda hiçbir görüşmemiz olmadı. Biz Ensarullah’ı desteklemekten vazgeçmeyeceğiz; çünkü sahada aynı düşmana karşı savaşıyoruz” dedi.

Ali Abdullah Salih, Cenevre müzakereleriyle ilgili olarak da “Cenevre’de müzakere başlatılmasını ilk teklif eden biz olduk. Cenevre’de iki görüşmemiz olacak biri Suudi Arabistan’la diğeri de Yemenlilerin kendi arasında” dedi ve Suudi Arabistan’la müzakereler konusunda her türlü siyasi kararın Ensarullah’ın elinde olduğunu söyledi.

Güney Yemen’in eski Cumhurbaşkanlarından ve Ayrılıkçı Güney Hareketi liderlerinden Salim el-Beyd ile de şimdiye kadar herhangi bir görüşmesinin olmadığını belirten Salih, onun siyasi tutumuna ve kararlarına da saygılı olduğunu söyledi.

Ali Abdullah Salih, son olarak Yemen halkını Suudilerin saldırılarına karşı sabır göstermeye devam etmeye çağırdı ve direnişinden dolayı Yemen halkını kutladığını söyledi.

Kaynak: YDH

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09