SUUDİ ARABİSTAN

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 23.12.2016 15:19:57

Rusya’dan Suud’a çağrı: 'Sen de katıl'

Rusya’nın BM daimi elçisi Vitaliy Çurkin, Suud’a, Rusya-Türkiye-İran beraberliğinde Suriye krizine çözüm arayışı kapsamında yürütülen sürece katılma çağrısı yaptı. Rusya’dan Suud’a çağrı:

İslami Analiz/Haber Merkezi

 

Rusya’nın BM daimi elçisi Vitaliy Çurkin, Suud’a, Rusya-Türkiye-İran beraberliğinde Suriye krizine çözüm arayışı kapsamında yürütülen sürece katılma çağrısı yaptı.

 

Rusya 24 televizyon kanalına konuşan Çurkin İran-Rusya-Türkiye Dışişleri Bakanları tarafından hazırlanan açıklamayı değerlendirirken “Bu açıklamanın diğer devletleri de çözüm sürecine davet ediyor olması önemli” ifadelerini kullandı.

 

Çurkin “İran, Türkiye ve Rusya, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, birliğini ve güvenliğini öncelediklerini; Suriye Cumhuriyetinin köklü, demokratik ve laik bir devlet olduğunu beyan ettiler” dedi ve 3 ülkenin Dışişleri Bakanlarının ateşkesin sağlanmasını, insani yardımın ulaştırılmasını ve Suriyelilerin özgürce Suriye topraklarında seyahat etme hakkını elde etmelerini önemsediklerini belirtti. 

 

Rusya, Türkiye ve İran’ın “anlaşma yapılması ve Suriye yönetimi ve muhalifler arasında müzakerelerin sağlanması hususunda” her türlü yardıma hazır olduklarını ifade ettiklerini söyleyen Çurkin, 3 devletin Suriye’de askeri çözümün mümkün olmadığına, krizin çözümü hususunda BM’nin kritik bir role sahip olduğuna işaret ettiklerini belirtti.

 

Öte yandan Çurkin, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye müzakerelerinin tarihi hususunda Amerika’nın yeni başkanı Trump’ın ekibi ile birlikte 8 Şubat 2017 tarihini kararlaştırdıklarını ifade etti. Bu tarihin Trump’ın Beyaz Saray’a girmesinden iki buçuk hafta sonrasına denk düşmesinin dikkat çekici olduğunu ifade eden Çurkin “De Mistura’yı iyi tanırım. Tarihi Trump’ın ekibinin değil onun belirlediğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Çurkin açıklamalarının devamında, 19 Aralık 2016 tarihinde BM Güvenlik Konseyi’nin Halep konusunda aldığı kararın “gözlem amaçlı gönderilmiş bir heyetin tespitlerine dayanmadığını”, bu bağlamda orada ne olup bittiğini tespit etmek amacıyla bu gözlemin yapılabilmesi için gereken kararların alınması gerektiğine vurgu yaptı.

 

19 Aralık tarihinde alınan BM kararı kapsamında Halep’teki BM gözlemcilerinin bölgede kalan silahlı güçleri ve sivilleri tespit etmelerine karar verilmişti.

 

İçlerinde Rusya’nın da bulunduğu BM Güvenlik Konseyi ülkelerinin onayladığı 2328 nolu karar BM Genel Sekreterine “sivillerin durumunun ve genel olarak Halep’in doğu bölgelerindeki insani durumun” BM temsilcileri ve uluslararası kuruluşlar tarafından tespit edilmesi için “ilgili taraflarla görüşmek gibi” çeşitli yöntemlerle uygun şartları hazırlama sorumluluğu yüklüyor.

 

Aynı karar Suriye’deki çatışmanın taraflarına, engel oluşturmaksızın şehre ulaşmalarına imkan verme ve aynı şekilde insani yardımın ulaştırılması için uygun şartları hazırlama sorumluluğu da yüklüyor. 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09