ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.1.2017 17:24:18

'Rusya, Suriye'deki Kürt partileri arasında arabuluculuk yapıyor'

Rusya, Suriye'de PYD ve ENKS başta olmak üzere Kürt partileri arasındaki sorunların giderilmesi amacıyla ortak bir toplantı düzenledi. Sputnik'e konuşan Suriye Kürt İlerici Demokratik Partisi yöneticisi Mustafa Hanifi, Humeymim Askeri Üssü'nde Rus yetkililerle görüştüklerini, aralarındaki sorunların giderilmesinin talep edildiğini belirtti.

Sputnik’in haberine göre; Rusya, PYD'nin de bağlı olduğu TEV-DEM ile KDP Lideri Mesut Barzani'ye yakın olan ENKS arasındaki sorunlar ile diğer Kürt partileri arasındaki anlaşmazlıkları sona erdirmek için girişimler başlattı. Bu kapsamda birkaç gün önce Suriye'nin Lazkiye kentindeki Humeymim Askeri Üssü'nde PYD'nin de yer aldığı Kürt partilerle ortak bir görüşme düzenlendi. 

'RUSYA, BİRLİK OLMAMIZI İSTİYOR'

Görüşmeyle ilgili Sputnik'e konuşan Suriye Kürt İlerici Demokratik Partisi Yöneticisi Mustafa Hanifi, Rusya'nın kısa bir süre önce Kürt partileriyle görüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Rusya, Kürt partileri arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve birlik olabilmeleri amacıyla ortak bir görüşme düzenledi. Biz de o görüşmeye davet edildik ve katıldık. Humeymim Askeri Üssü'nde toplantı yapıldı. PYD ve PYD'ye yakın partiler de katıldı. Toplantıda Rus bir general ile 2 Rus yetkili yer aldı. 24 Kürt partisi çağrıldı. Ancak ENKS'ye bağlı partiler toplantıya katılmadı. Bizden de az sayıda katılım oldu. Bizden sonraki görüşmelere bazı Kürt partileri daha gitti. Bundan sonra da görüşmeler devam edecek. Biz isteriz ki tüm Kürt partileriyle toplantı yapılsın, hepsi katılsın. Ne biz, ne ENKS ne de TEV-DEM tek başına Kürtleri temsil edebilir. Tüm Kürt partileri birlik ve beraberlik içerisinde olmalılar."

'TOPLANTI RUSYA'DA DÜZENLENMELİYDİ'

Sputnik'e konuşan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-S) Politbüro üyesi ve aynı zamanda ENKS yöneticisi olan Müslim Mıhemed ise Rusya'nın kendilerini toplantıya davet ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Kısa bir süre önce Rusya, Kürt partileri arasındaki sorunların giderilmesi ve ortak hareket edilmesi amacıyla bir görüşme düzenledi. Toplantıya PYD ve PYD'ye yakın partiler katıldı. Humeymim'deki toplantıya ENKS olarak bizi de davet ettiler ancak bağlı 7 partiden hiçbiri katılmadı. 3 nedenden dolayı toplantıya katılmadık. Birincisi toplantı rejimin elindeki bölgede düzenlendi. Rusya eğer bizimle görüşmek istiyorsa toplantıyı Rusya'da düzenlemeliydi. 'Şayet Rusya'da görüşme olamıyorsa Kamışlı'da olsun' dedik. Lazkiye'de görüşme bizim için siyasi anlamda zayıflık göstergesi olur. Rusya'ya bir mesaj gönderdik, diyaloğa hazır olduğumuzu söyledik. Rusya'ya düşman gözüyle bakmadığımızı anlattık. Rusya büyük ve etkili bir güç. Suriye de çok güçlüdür ve karar sahibidir." Mıhemed, Kürt partilerinin birlik olmasını isteyerek, Rusya'nın Kürt partileriyle Suriye hükümetini görüştürmesi çağrısında bulundu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09