Rus ve ABD’li ajanlar TV’de birbirini sorguladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Direkt Hat” programında halkın karşısına çıkarak, soruları yanıtladı. Programın sürpriz konusu ise CIA eski çalışanı Edward Snowden oldu

“Direkt Hat” programında saatlerce halkın sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizinden özel yaşamını kadar birçok konuda görüşlerini Ruslarla paylaştı.

Rusya’nın siyasi sığınma tanıdığı Snowden, Putin’e sorusunu video konferans yöntemiyle iletti. Snowden, Putin’e, “Rus devleti milyonlarca insanın iletişim bilgilerini kaydediyor mu?” sorusunu yöneltti.

“SEN AJANSIN BEN DE ÖYLE”

Putin soruya cevap vermeden önce bir hatırlatmada bulunarak şunları söyledi: “Sayın Snowden, sen eski bir ajansın, ben de öyle. Onun için bu soruya profesyonellerin anlayacağı dilden cevap vereceğim. Rusya telefon görüşmelerini ve internet bilgilerini kaydetmek için belirli araçlar kullanmakta. Ancak bu sadece bir mahkeme kararıyla olabilir. ABD’deki gibi bir durum bizim ülkemizde olmaz. Rusya’da gizli bir dinleme ve izleme programı uygulanmıyor.”

ABD İSTİHBARATINA SUÇLAMA

Putin, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun gizli dinleme ve izleme programının istihbarat örgütlerine olan güveni zedelediğini iddia etti.

 ‘KİEV YÖNETİMİ SUÇ İŞLEDİ’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 saat süren programda, Ukrayna konusundaki soruları da cevapladı.

“Kiev yönetimi, ülkenin doğusundaki olayları bastırmak için silah kullanarak suç işlemiştir” diyen Putin, Kiev ve Batı’nın “Ukrayna’nın doğusunda Rus askerleri var” iddialarını yalanladı.

Putin, “Bunların hepsi yalan. Ukrayna’nın doğusunda hiçbir Rus askeri birliği yok. Ne özel birlik, ne de askeri eğitmenler var. Onların hepsi bölge yerlisi” dedi.

DÖRTLÜ UKRAYNA GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cenevre’deki Dörtlü Ukrayna görüşmesinin göstermelik olmaması gerektiğini belirterek, “Bu toplantıdan bir sonuç alınmalı” şeklinde konuştu.

“OBAMA CESUR ADAM, BOĞULSAM BENİ KURTARIR”

6 yaşındaki Albina’nın, “Boğulsaydınız, Obama sizi kurtarır mıydı?” sorusuna yanıt veren Rus lider, “Bence Obama düzgün bir insan, erkek adam, kurtarırdı. ABD Başkanı ile herhangi bir özel ilişkilerimizin oluştuğunu söyleyemem. Ama düzgün insan, ve tabii ki kurtarırdı beni bu durumda. Ama boğulmam gibi bir durumla karşılaşmak hiç istemem” dedi.

“ALASKA’YA NE GEREK VAR”

Rusya Devlet Başkanı Putin, bir emeklinin Alaska’yı ABD’den geri alma planları ile ilgili sorusuna da cevap verdi.

Putin, “Alaska ne işinize yarar? Biz kuzey ülkesiyiz. Topraklarımızın yüzde 70’i kuzey ve en kuzeye ait. Alaska güney yarım kürede bulunmuyor. Orası da soğuk. Heyecana gerek yok. Bu arada Alaska 19. yüzyılda ABD’ye 7,2 milyon dolara satıldı. Gerçi altın parayla. Günümüzde bunun eşdeğerini hesaplarsak tabii ki pahalı değil. Bazı Rusların günümüzde Alaska’yı “iceKırım” dediğini biliyorum” esprisi yaptı.

“KIRIM TATAR HALKINI REHABİLİTE EDECEĞİZ”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım Tatar halkının rehabilite edeceklerini kaydetti.

Konuyla ilgili ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade eden Putin, “Kırım Tatarları, Stalin’in baskıcı yıllarında ciddi şekilde zarar gördü. Rusya ile birleştirilmesi süreci, Kırım Tatarlarının haklarının yeniden oluşturulmasıyla bağlantılı olmalı. Bunun için elimizden geleni yapmalıyız. Tarihte 2. Katerina, Kırım Tatarlarının Rusya’nın eşit haklara sahip vatandaşlar olarak kabul edilmesi talimatında bulundu. Bu çok bilgeli ve doğru bir politika idi. Biz bu gün de bu politikadan yanayız. Bugün Kırım Tatar halkının rehabilite edilmesiyle ilgili karar hazırlanıyor. Sadece onlar için değil,  Ermeniler ve başka halklar da zarar gördü.” dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09