TEKNOLOJİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.3.2016 15:07:55

Renault direnişine biber gazlı müdahale: Yedi işçi gözaltına alındı

İki gün önce 10 sendikalı işçinin işten çıkarılmasından sonra başlayan Oyak Renault fabrikası önündeki eylemlere polis biber gazıyla saldırdı. Renault direnişine biber gazlı müdahale: Yedi işçi gözaltına alındı

İki gün önce 10 sendikalı işçinin işten çıkarılmasından sonra başlayan Oyak Renault fabrikası önündeki eylemlere polis biber gazıyla saldırdı.
 
Oyak Renault yönetimi uzun zamandır ücretlerin iyileştirilmesi ve örgütlü oldukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın tanınması için direnen işçilerden 10’unu işten çıkarmıştı. İşçiler dün üretimin durduğu fabrika önünde yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla eylem yapmış ve atılan arkadaşlarının işe iadesini talep etmişti.
 
Direnen işçilerin oluşturduğu ‘Metal İşçisi #direnişte’ adlı Facebook hesabına göre fabrika yönetimi dün duran üretimin ardından, bu sabah 8/16 vardiyasını işbaşına çağırdı.
 
Vardiya içerideyken işçiler içeriye girdi ve üretimi durdurdu. ‘Atılan işçiler geri alınıncaya kadar üretim yok’ kararı alan işçiler, diğer vardiyalara da fabrika önüne gelmeleri için çağrı yaptı.
 
Fabrika önünde diğer iki vardiyanın da katılımıyla kalabalığın artmasının ardından polis işçilere biber gazıyla saldırdı ve yedi Renault işçisi gözaltına alındı.
Öte yandan metal işçileri sosyal medya üzerinden, yönetimin işçi temsilcileriyle toplantı yaparak üretimi durdurma kararı aldığını ileri sürdü.
 
İşçiler işleyişi kesintiye uğratıyormuş
 
Oyak Renault yönetimi de fabrikada üretimin pazar günü teknik nedenlerle durdurulduğunu ve bugün kısmen yapıldığını iddia etti.
 
Reuters’e açıklama yapan yönetim, “Fabrika kısmen çalışıyor, bazı operatörler, disiplin cezasından dolayı işten çıkarmaları protesto ediyorlar” dedi.
 
Oyak Renault şunları aktardı: “10 Şubat’ta üst üste tekrarlanan olaylara istinaden Oyak Renault yönetimi konuyla ilgili disiplin araştırması başlatmış olup detaylı analiz ve kanıt toplanmasını gerçekleştirdi. Elde edilen sonuçlara göre şirketin işleyişinin kesintiye uğramasında belirleyici rol oynayan 10 çalışanın disiplin komitesi tarafından sözleşmelerinin sonlandırılmasına karar verildi. Bu karar ilgili çalışanlara dün bildirildi.”
 
Sendikaya göre amaç örgütlenmeyi kırmak
 
Fabrikadaki işçilerin çoğunun bağlı olduğu Birleşik Metal-İş sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar ise yönetimle aynı fikirde değil.
 
İşçi örgütlenmesinin kırılmaya çalışıldığına dikkat eden Atar, “Şirket dün sabah itibariyle 10 kişinin işten çıkarıldığını duyurdu. Bunlar da Birleşik Metal-İş sendikasının bölümlerde bulunan sözcü işçiler, özellikle örgütlenmemizi kırmaya çalışan işten çıkarmalar” dedi.
 
Atar, yaklaşık 2 bin işçinin fabrika önünde beklediğini ve polis tarafından çevrelendiğini ifade ederek, “Fabrika içindeki işçi arkadaşlarımız yönetimden bu sorunlara çözüm bulunmasına yönelik bir açıklama bekliyor… Şu anda fabrikada üretim yok” dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09