TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.2.2019 14:41:20

Rapor: Genç Suriyeliler şebeke ve örgütlerin hedefinde

Türkiye'nin geçici korumaya aldığı 3.6 milyondan fazla Suriyeli mültecinin entegrasyonu için hâlâ atılması gereken adımlar bulunduğu, özellikle genç Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarına cevap verilmemesinin toplumsal gerilimleri artırabileceği öne sürüldü. Rapor: Genç Suriyeliler şebeke ve örgütlerin hedefinde

Uluslararası Kriz Grubu tarafından yayınlanan 'Şanlıurfa'daki Suriyeli Genç Mültecilere Yönelik Riskleri Azaltmak' başlıklı raporda, Türkiye'nin entegrasyon çabalarına rağmen söz konusu gençlere yönelik tehditlerin arttığı belirtildi.

Raporda, Türkiye'ye daha etkin entegrasyon politikaları geliştirmesi tavsiye edildi.

Diken'in aktardığına göre, raporun başlıca bulguları şöyle:

-3.6 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin en az yarısını genç mülteciler oluşturuyor ve bu genç nüfusun karşılaştığı sıkıntıların üstesinden henüz gelinemedi.

-Söz konusu genç nüfusun büyük kısmı okula gitmiyor. Büyük bölümünün de işe ihtiyacı var ya da yakında olacak.

- Tüm bu etkenler, ülkedeki bazı genç Suriyelileri, suç şebekeleri ya da militanların hedefi haline getiriyor.

Genç nüfusun fazla olması nedeniyle, ihtiyaçlara gerektiği şekilde cevap verilmemesi, uzun vadede toplumsal gerilimleri artırabilir.

-Ankara bu alanda kendisini destekleyen ülkeler ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde bu savunmasız gençleri daha iyi korumaya yönelik adımlar atmalı, onların geleceğine yatırım yapmalı ve yerel halkla uyum içerisinde yaşamalarını teşvik etmeli.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09