DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.3.2019 18:09:10

RAND Corporation: ABD, Rusya ve Çin'le gireceği nükleer silahsız savaştan galip çıkamaz

ABD merkezli düşünce kuruluşu RAND Corporation uzmanı David Ochmanek, Rusya ve Çin ile nükleer silahsız bir savaş yaşanması halinde ABD'nin kaybeden taraf olacağını belirtti. RAND Corporation: ABD, Rusya ve Çin

ABD hükümeti ve ordusundan aldığı siparişler üzerine çalışmalar yürüten RAND Corporation, her yıl yaptığı 'maviler' (ABD) ve 'kırmızılar' (rakipleri) simülasyonunu 2019 yılında da hazırladı.

Muhtemel tehditler göz önüne alınarak ve tarafların asimetrik strateji ve savaş teçhizatı kullanımını analiz edilerek hazırlanan simülasyonun sonuçları hakkında Breaking Defense'e konuşan Ochmanek, Rusya ve Çin ile nükleer silahsız bir savaş yaşanması halinde ABD'nin ağır yenilgi alacağını vurguladı.

ABD'nin büyük bir cephaneliğe sahip olduğunu ancak bu cephanelikte bir o kadar 'Aşil tendonu' bulunduğunu kaydeden Ochmanek, ABD üslerinin Rusya ve Çin'in uzun menzilli füzelerine karşı savunmasız olduğunun altını çizdi.

RAND Corporation bir başka yetkili de, Rusya ve Çin'in ABD'nin müttefiklerini hem Baltıklar'da hem de Tayvan'da mağlup edecek güçte olduğunu belirtti.

Dergiye konuşan eski ABD Savunma Bakan Yardımcısı Robert Work ise, "F-35 savaş uçakları havadayken gökyüzünün hakimi ancak karadayken çok sayıda F-35 kaybı yaşanır" diye konuştu.

Uzmanlar, ABD'nin sorunları ortadan kaldırması ve savaşa hazırlık durumunu iyileştirmesi için yaklaşık 24 milyar dolara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

 

 

Kaynak : Sputnik

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09