KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 30.11.2017 17:43:09

Prof. Erol Gelenbe 'Mustafa (as) Bilim Ödülü'ne layık görüldü

İran’da her iki yılda bir verilmeye başlanan ve ilki geçen dönem verilen Mustafa (as) Bilim Ödülleri bu yıl biri İran biri Türkiye olmak üzere iki kişiye verilecek. Prof. Erol Gelenbe

İran’da her iki yılda bir verilmeye başlanan ve ilki geçen dönem verilen "Mustafa (as) Bilim Ödülleri sahiplerini buldu.

Bu yıl biri İran biri Türkiye olmak üzere iki kişiye verilecek ödüller, Cumartesi günü yapılacak törenle verilecek. Türkiye’den, Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Erol Gelenbe, ödülün sahibi olacak.

Konuyla ilgili  İLKHA’ya açıklama yapan, Mustafa (as) Bilim Ödülleri Sekreteri  Mehdi Saffariniya, ödülün hiçbir siyasi yönünün olmadığı belirtti.

Ödülün amacının, tamamen Müslüman bilim adamlarını çalışmalarından dolayı teşvik etmek, onları yapacakları çalışmalarda cesaretlendirmek olduğu belirten Saffariniya, "Bir önceki ödülümüz nano  teknoloji ve biyoloji alanlarında verildi.  Bu yıl iletişim ve telekominakasyon alanlarında verilmektedir.  Bir önceki dönem ödüllerimizde 4 uzmanlık alanı vardı. Bu dönem 5 uzmanlık alanını kapsıyordu. Yapılan değerlendirmelerde  iletişim ve telekominakasyon sahalarında ödüller verilecek. Bu alanda iki kişi seçildi." dedi.

Ödül verilecek bilim adamlarının seçimi konusunda iki yıldır  çalışmaların yürütüldüğün belirten Saffariniya, "İslam dünyasında 400 dolayında üniversite ve akademik kuruluşlarla irtibat halinde olduk. Muhtelif ülkelerde yaklaşık 240 ilim adamı, ödül için aday gösterildi. Söz konusu adaylar içinde biri Türkiye diğeri İran olmak üzere iki ilim adamına ödül verilecek."

Törene 30 ülkeden 90 ilim adamının katılacağını ifade eden Saffariniya, ödülün 500 bin dolar olduğunu kaydetti.

Mustafa (as) Bilim Ödülleri İlmi Komite Grubu başkanı Hasan Zohri  yaptığı açıklamasında, bu yıl nano ve biyoloji alanlarında seçilen olmadığını fakat iletişim ve telekomunekisyon alanlarında ödül verileceğini belirtti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09