KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 3.7.2017 13:27:06

Para olmadan da bir kültür evi açılabileceğinin 9 kanıtı: İmece Kültür Evi!

Gaziantep'te faaliyet gösteren İmece Kültür ve Düşünce İnsiyatifi, üyelerinin el birliğiyle inşa ettiği İmece Kültür Evi'nin ortaya çıkış hikayesini 9 maddede paylaştı. Para olmadan da bir kültür evi açılabileceğinin 9 kanıtı: İmece Kültür Evi!

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Gaziantep'te faaliyet gösteren İmece Kültür ve Düşünce İnsiyatifi, üyelerinin el birliğiyle inşa ettiği İmece Kültür Evi'nin ortaya çıkış hikayesini 9 maddede paylaştı. 

Başta İslamî Hareketler için ilham verici olmasını umduğumuz bu çabanın 9 maddelik aşamalarını siz değerli okuyucularımız için iktibas ediyoruz:

1-Okumalarımızı ve buluşmalarımızı kafe, park vb yerlerde gerçekleştirirken, mekan imkandır diyerek aramızda aidat toplayıp bir mekan tuttuk. Tabi o mekanı adam etmek hiç kolay olmadı. Savaştan çıkmış bir vaziyette olan bu mekanı, alçı sıvasından boyasına kadar el birliğiyle yaparak bu hale getirdik.

1

2- Kitaplıklarımızı, elimizdeki malzemeleri değerlendirerek yüzde yüz kendi emeğimizle kesip biçip biz yaptık.

2

3-Dekorasyon mağazalarından çuvalla para ödeyerek alacağınız bu paravanı çıtalar ve kumaş ile çok cüzi bir maliyete yine kendimiz yaptık.

3

4-Buraya ise bir şark köşesi ve süs eşyaları için raflar yaptık. Tabi ki bu da kendi el emeğimizle çok küçük bir maliyete yapıldı.

4

5-Kültür evimizin önündeki atıl vaziyetteki bahçeyi imece usulü çimlendirip düzenledik.

5

5a

6- Paramız olmadığı için alamayacağımız koltukları ikinci el eşya satan bir yerden alıp kılıf çekip, boya ve cila işleminden sonra bu hale getirdik.

6

6a

7-Bozuk bir projeksiyon cihazını işten anlayan arkadaşlarımızın yardımıyla tamir edip onu da sıfır maliyetle kullanmaya başladık.

7

8-Mekanımızı açalı yaklaşık 2 yıl oldu.  Hiçbir şey satmıyoruz. Çay da beleş. Hiçbir yerden maddi destek almıyoruz. Sadece gönüllülerin verdiği aidatlar ve bu kumbara ile çalışmalarımız devam ediyor.

8

9- Ve ilk günden bu yana onlarca faaliyeti imece usulü dayanışarak çok fazla paraya ihtiyaç duymadan gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz…

9

Kaynak : imecekultur.org

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09