Pakistan'dan Talibanla Diyalog Açıklaması

Pakistan Dışişleri Bakanı dün, ülkesinin son günlerdeki kanlı saldırılara rağmen hala Talibanla diyaloğu arzuladığını söyledi. 22 Eylül'den bu yana gerçekleşen 3 saldırı, Pakistan'ın kuzeyindeki Afganistan sınırına yakın en büyük şehir olan Peşaver'de 140'dan fazla can kaybına sebep oldu. Bu saldırılar İslamabad ile Taliban arasındaki belirlenen görüşmelere olumsuz yansıdı.

islami Analiz/Haber Merkezi

 

Pakistan Talibanı’nın merkezi yönetimi, Taliban’daki Pakistan tarafından önerilen barış görüşmelerine karşı çıkan gruplar tarafından üstlenilen şiddet olaylarında sorumluluğu olduğunu yalanladı. Bu bağlamda, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Navaz Şerif’in güvenlik meseleleri birinci danışmanı Sertaç Aziz, “Yaşanan olaylara rağmen diyaloğa devam etmemiz gerekiyor. Çünkü Taliban gruplardan oluşuyor ve bunlardan bazısı diyaloğun devam etmesi konusundaki isteklerini dile getirmiş bulunuyor” dedi.

Yine Aziz, İslamabad’da yaptığı basın toplantısında, “Diyaloğu dinamitlemek isteyenler var, asıl hedefleri bunu sona erdirmek” ifadelerini kullandı.

Pakistan Talibanı’nın geçen ay, görüşmelerin olabilmesi için tutukluların serbest bırakılmasını ve Pakistan ve Afganistan arasındaki Taliban unsurlarının sığınağı olan kabile bölgelerinden silahlı kuvvetlerin çekilmesini istediği ifade ediliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09