ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.10.2016 14:15:51

Pakistan'da Vahdet Ruhu: Sünni Müslümanlar, Şii Müslümanlar'ı korumak için gönüllü ekipler oluşturdu

Pakistan'da her yıl Muharrem ayının 10.günü yapılan matem törenlerinde Şii Müslümanlara yönelik oluşabilecek bombalı saldırıları önlemek ve barışı korumak için bölgedeki Sünnilerden gönüllü koruma ekipleri oluşturuldu. Pakistan

Pakistan'da her yıl Muharrem ayının 10.günü yapılan matem törenlerinde Şii Müslümanlara yönelik oluşabilecek bombalı saldırıları önlemek ve barışı korumak için bölgedeki Sünni Müslümanlar gönüllü koruma ekipleri oluşturuldu.
 
Dünya Bülteni'nin aktardığı habere göre; Pakistan'ın Gilgit şehrinde Muharrem matemi tutan Şii Müslümanların güvenliğini Sünni Müslüman gönüllüler sağlayacak. Her iki tarafın temsilcileri Muharrem ayında barışı korumak için yemin etti.
 
Gilgit'in Sünni sakinleri Muharrem ayı törenleri sırasında vadide yapılacak olan matem alayına eşlik etmek için gönüllü olduklarını açıkladı.
 
Yakın geçmişte yaşanan mezhep çatışmalarından rahatsız olan bölge için bu adım, Vahdet ruhunun tesisi adına önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
 
Gilgit sakinlerinden Sünni Şah Raees, Şii büyükleri ve polis yetkililerinin katıldığı Muharrem ayı güvenlik toplantısında bir konuşma yaparak, "Bunu yapmalıyız ve yapacağız. Şii Müslümanlar barışçıl bir şekilde kendi ritüellerini yerine getirirken biz kardeşlerimizi korumak için orada olacağız" dedi.
 
Aşure Günü olarak da bilinen Muharrem ayının 10. gününde, Pakistan'da Şii mezhebine mensup Müslümanların matemlerini hedef alan olası bir kanlı eylemin önlenmesi amacıyla kritik kentlerde güvenlik önlemleri arttırılıyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09