Pakistan’da hükümet yetkilileri muhalefetle görüşüyor

Pakistan’da ülkede yaşanan siyasi krize bir çözüm bulunabilmesi için hükümet yetkililerinin muhalefet liderleriyle görüşmeler gerçekleştirdiği bildirildi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Pakistanlı yetkililer cuma günü, yaşanan siyasi krizin çözümlenmesi amacıyla ülkede faaliyet gösteren muhalefetin liderlerinden İmran Han ve Muhammed Tahir el Kadri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen görüşmede İmran Han ve el Kadri’nin hükümet yetkililerinden Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif’in istifasını sunması ve seçimlere gidilmesi talebinde bulundukları bildirildi.

Pakistan’da geçtiğimiz haftalarda ülke çapında hükümet karşıtı protesto gösterileri gerçekleştirilmişti.

Söz konusu gösterilerde muhalefet liderleri Şerif’i yolsuzluk yapmakla ve geçen sene gerçekleştirilen ve Şerif’in iktidara geldiği seçimlere hile karıştırmakla suçlamıştı.

Güvenlik güçleriyle göstericiler arasında günlerce süren ve 3 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından çarşamba günü Pakistan hükümeti ile muhalefet arasında görüşmeler başlamıştı.

Yerel kaynakların aktardığına göre görüşmelerin başlamasının ardından gösterilerin şiddeti azaldı. Şu anda ülkenin başkenti olan İslamabad’da bulunan ve ordu tarafından korunan meclisin önünde barışçıl bir şekilde oturma eylemi yapan birkaç yüz kişinin mevcut bulunduğu bildiriliyor.

Pakistan Ağustos ayının ortalarında iki muhalif lider İmran Han ve Tahir el Kadri tarafından liderlik edilen onbinlerce insanın Lahor’dan İslamabad’a yürümesinin ardından siyasi bir karışıklığın içine düşmüştü. Göstericiler Başbakan Nevaz Şerif’in görevinden istifa etmesini talep ediyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09