Pakistan Talibanı'yla müzakere süreci başlıyor

Pakistan hükümeti ile Pakistan Talibanı tarafından oluşturulan müzakere heyeti, yarın İslamabad'da ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, hükümet tarafından oluşturulan dört kişilik barış müzakeresi heyeti, Pakistan Talibanı'nın belirlediği heyetle yarın başkentte bir araya gelecek.

Barış müzakerelerine ilişkin yol haritasının oluşturulmasının beklendiği ilk toplantıya, hükümetin belirlediği dört isme karşılık, Pakistan Talibanı'nı temsilen 3 kişi katılacak.

29 Ocak'ta Ulusal Meclis'te milletvekillerine seslenen Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Pakistan Talibanı ile müzakere sürecini başlatmak amacıyla dört kişilik bir heyet oluşturulduğunu açıklamıştı. Heyette, Şerif'in iç politika danışmanlarından İrfan Sıddıki, Pakistan'ın eski Kabil Büyükelçisi Rüstem Şah Mohmand, gazeteci Rahimullah Yusufzai ve emekli binbaşı Amir Şah'ın yer aldığı belirtilmişti.

Bunun üzerine, Pakistan Talibanı'nın haftasonu toplanan şurası da kendi heyetini oluşturmaya karar vermiş, beş isme kendileri adına müzakerelere katılmak için teklif götürmüştü. 

Bu isimler arasında yer alan Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Khan ve Cemaat-i Ulema-i İslam-Fazl grubu müftüsü Kifayatullah teklifi geri çevirirken, "Taliban'ın babası" lakabıyla tanınan politikacı ve din alimi Sami-ul Hak, İslambad'da bulunan Lal Mescid Medresesi eski imamı Mevlana Abdulaziz ve Cemaat-i İslami Hayber-Pakthunva Eyaleti sorumlusu Prof.Dr. Muhammed İbrahim, Pakistan Talibanı'nın heyetinde yer almayı kabul etmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09