ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.1.2016 12:05:32

Pakistan Cemaat-i İslami: Ülke, İslam’a sevgi beslemeyen elit bir grup tarafından yönetiliyor

Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi Genel Sekreteri Liakat Baloh, Federasyon ve Sindh Hükümeti arasında süren savaşın, tüm siyasi partilar tarafından onaylanan Ulusal Eylem Planı'nın ihlali ve Karaçi'deki barış çabalarını sabote etme girişimi olduğunu belirtti. Pakistan Cemaat-i İslami: Ülke, İslam’a sevgi beslemeyen elit bir grup tarafından yönetiliyor

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Pakistan Cemaat-i İslami Hareketi Genel Sekreteri Liakat Baloh, Federasyon ve Sindh Hükümeti arasında süren savaşın, tüm siyasi partilar tarafından onaylanan Ulusal Eylem Planı'nın ihlali ve Karaçi'deki barış çabalarını sabote etme girişimi olduğunu belirtti.

Mansura'daki Cemaat-i İslami çalıştayında konuşan Baloh, ülkenin İslam sevgisi bulunmayan elit bir tabaka tarafından yönetildiğini, sistemin rehin tutulduğunu ve ulusal çıkarların yöneticiler tarafından kendilerine bencilce çıkarlar elde etmek için kurban edildiğini belirtti.

Liakat Baloh, halkın yüzde 90'ının ülkede Şeriat uygulanmasını arzu ettiğini ve problemlerinin asıl sorumlusu olarak yönetimi gördüklerini söyledi. Yozlaşmış yöneticilerin, anayasanın bu yöndeki 62. ve 63. maddelerini uygulamadığını vurgulayan Baloh, hükümetin bu maddelerin kaldırılması hususunu da kabul ettiklerine dikkat çekti. 

İslam düşmanlarının Müslümanları zayıflatmak için mezhepsel ve grupsal ayrışmaları körüklediğine değinen Baloh, "Müslüman yöneticiler maalesef düşmanların elindeki araçlar gibi davranıyor" ifadelerini kullandı. 

Cemaat-i İslami Genel Sekreteri faiz ve çıkara dayalı ekonomik sistemin halk için en büyük problem olduğunu söyledi ve ülkenin IMF ve Dünya Bankası'na karşı büyük bir borcun altında olduğunu buna karşın ülkeyi yöneten elit sınıfın lüks içinde yaşadığını belirtti. Baloh, İslami ekonomik sistemin ülkeyi bu ekonomik krizden çıkaracak yol olduğunu ifade etti. 

Cemaat-i İslami başkan yardımcısı Mian Muhammed Eslem ise, seçim komisyonunun seçimlerde israfın ve sermayenin gelişigüzel kullanımının engellenmesi hususunda başarısız olduğunu söyledi. Eslem, bu yüzden milyonlar harcayarak seçilen insanların, kamu parasının yağmalanmasına sebep olduğunu belirtti.

Eslem, seçim komisyonunun bu konuda düzenlemeler yapmadığı ve kuralları uygulamadığı takdirde, fakirlere seçilme hakkının verilmeyeceğini ve meclisin sadece milyarderlerden oluşacağını söyledi.

Halkı mevcut karmaşanın dışına çekmek için kolektif çabalar yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Eslam, İslami sistemin uygulanmasının amaç edinilmediği sürece, İslam devriminin yolunun açılamayacağını söyledi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09