ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.6.2016 13:29:49

Özbekistan'da cami ve lokantalarda toplu iftar yasaklandı

Özbekistan'da Kerimov yönetimi, Ramazan orucu tutan halkına cami ve lokantalarda toplu iftar yapmayı yasakladı. Özbekistan

 
Özbekistan'da Kerimov yönetimi, Ramazan orucu tutan halkına cami ve lokantalarda toplu iftar yapmayı yasakladı.
 
Radio Free Europe'nin haberine göre, açıklama yapan Özbekistan Müslüman İdaresi Başkan Yardımcısı Abdülaziz Mansur, 'Cami ve lokantalarda iftar yasağı aslında hükümete ait bir politika değil. Bu karar tamamen bizim İslam tarihimizdeki duruşumuzla alakalı bir şey. Mesela Hz. Muhammed döneminde, iftarlar çok az bir yiyecek ile düzenlenirdi. Ancak bugün bu organizasyonlar bir bakıma israf ve gösterişli bir kutlama şekline dönüştü.' ifadelerinde bulundu.
 
Özbekistan Müslüman İdaresi bu kararla, toplu iftarlar yerine daha küçük grupların toplandığı, hane halkını içeren bir iftar düzenlenmesini planlıyor.
 
Dünyadaki başka bölgelerde Müslümanların toplu iftarlar yaptığı sorusuna Abdülaziz Mansur 'Mesela Mekke'de hacılar var. Ve bu insanların orada herhangi bir evi yok. O yüzden onlar toplu olarak yapıyor. Bizim ise vatandaşlarımızın her birinin kendi evi var. Onlar aileleriyle birlikte kendi dairelerinde iftar yapabilir' dedi.
 
Abdülaziz Mansur'un bu cevabı sosyal medyada tepkilere sebep oldu.
 
Özbekistan İnsan Hakları Girişimi Grubu bir açıklama yaparak, ülkedeki Kerimov rejiminin 'Ramazan ayında Müslümanlara karşı terör politikasını daha da artırdığını' duyurdu.
 
Grup başkanı Surat Ikramov'un Azdlık radyosuna yaptığı açıklamada, Taşkent ili Çinoz kentinde polis memurlarının, kent sakini Marhamat Mirzaeva ve gelini Nigora Söpijonova'nın hiçbir gerekçe gösterilmeden alıkonularak 6-9 Haziran tarihlerinde polis merkezinde tutulduğunu ifade etti.
 
Radyoya konuşan 62 yaşındaki Marhamat Mirzaeva, kendisi ve gelinini Özbek polisinin hiç suçlama olmamasına rağmen mubarek Ramazan gününde oruçlu haldelerken alıkoyulduklarını bildirdi.
 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09