Orta Afrika'da Müslüman Genç Linç Edildi

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, Geçici Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza’nın konuşma yaptığı alan, askerlerin yaptığı linç eylemine sahne oldu. Müslüman Seleka savaşçısı olduğu iddia edilen bir kişi, Afrika barış gücü askerlerinin gözü önünde linç edildi.

Olay, Orta Afrika Cumhuriyeti geçici Cumhurbaşkanı Samba-Panza’nın ordu kaçağı olan askerlerin tekrar görevlerinin başına dönmesi dolayısıyla başkent Bangui'de yaptığı teşekkür konuşmasını ardından meydana geldi. 

Samba-Panza'nın alandan ayrılmasının hemen ardından yüzlerce asker, eski Seleka savaşçısı olduğu iddia edilen bir kişiyi konuşmayı dinleyenler arasından sürükleyerek çıkardı.

İnsan Hakları Örgütü (HRW) Acil Durumlar Direktörü Peter Bouckaert  o anları şöyle anlattı:

"Önce büyük bir taş parçasını bu kişinin başının üzerine atan askerler sonra, vücudunu keserek parçalara ayırdı. Daha sonra da çocukların da arasında bulunduğu yüzlerce kişinin gözü önünde linç kurbanının vücudunu ateşe verdi."

Linç olayının Afrikalı barış koruma gücü askerlerinin gözü önünde meydana geldiğini kaydeden Bouckaert, askerlerden hiçbirinin kurbana yardım etmek için çaba göstermediğini söyledi.

'Binlerce ölü var'

Hristiyan Samba-Panza'nın ocak ayında, darbeyle işbaşına gelen Müslüman Michel Djotodia’nın yerine  yemin ederek cumhurbaşkanlığına başlamasının ardından OAC’de Müslümanlara yönelik saldırılar giderek artıyor.

Uluslararası Af Örgütünden en son yayımlanan bir raporda Bangui’nin kuzeydoğusunda Hristiyan anti Balaka milislerince düzenlenen iki ayrı saldırıda 50’yi aşkın Müslümanın hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Çoğu Müslümanlardan oluşan Seleka grubunun marttaki darbeyle iktidarı ele geçirmesinin ardından, 4,6 milyon nüfuslu ülkenin yarısı yardıma muhtaç hale geldi. Bir milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. 

“Anti-Pala” adlı Hristiyan grup, Seleka’ya karşı silahlanırken, BM’ye göre iki grup arasındaki çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti. Afrika Birliği’nden 4 bin 600 asker barışgücü misyonuyla ülkeye konuşlandırılsa da çatışmalar dindirilemedi. Fransa eski sömürgesine yaklaşık 1600 askerle müdahale etti.

Avrupa Birliği de altı yıldır ilk kez yabancı topraklara asker gönderme kararı aldı. Çatışmaların şiddetlendiği dönemde geçen hafta ülke geçici devlet başkanını seçti. Başkent Banqui’nin eski Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza, seçimi kazandıktan sonra silahlı grupları diyaloğa davet etme sözü verdi. Ancak henüz Hristiyan ve Müslüman silahlı gruplar arasında diyaloğun işaretleri gelmiş değil.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09