Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Müslümanların sesini duyan var mı?

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde patlak veren olaylar nispeten yatışmış durumda olsa da; Hristiyan çeteler ve milisleri, Müslümanları öldürmekle tehdit etmeye devam ediyor.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde patlak veren olaylar nispeten yatışmış durumda olsa da; Hıristiyan çeteler ve milisleri, Müslümanları öldürmekle tehdit etmeye devam ediyor.

Başkent Bangui’de camilere saldırıların gerçekleştirildiği ve Müslümanların evlerinin ve iş yerlerinin yağmalandığı yönünde haberler var.

Bangui’li bir Müslüman, Press TV’ye verdiği demeçte şunları söylüyor:

“Onlar Müslümanları yıkıma uğratmak istiyorlar ve burada kadınları ve çocukları öldürdüler.  Çok korktuk.  Bize niçin saldırdıklarını bilmiyoruz.  Bizi Orta Afrika Cumhuriyeti’nde istemiyorlar ve dışlıyorlar.”

Hıristiyan çeteler ise, kendileriyle yapılan röportajda şunları söylüyor:

“Müslümanlar bize ne yaptılarsa biz de onlara aynısını yapacağız.  Onlar bizi öldürdü.  Bu yüzden onlara aynısı uygulayacağız.  Biz ülkede barış istiyoruz.  Orta Afrika Cumhuriyeti’nde barış istiyoruz.  Bu yüzden Müslümanların boğazlarını keseceğiz”

Orta Afrika Cumhuriyeti, Mart 2013’te Hıristiyan milislerin başkente saldırı başlatmasıyla ölümcül karışıklığa maruz kalmaya başladı.

Birleşmiş Milletler, ülkedeki potansiyel din/mezhep katliamı konusunda uyardı.

Cuma günü, ülkenin cumhurbaşkanı Michel Djotodia ve başbakan Nicolas Tiangaye’nin tansiyonu düşürme yönünde adım atmalarından sonra bile şiddet azalmış değil.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde şiddete maruz kalan binlerce mülteci Bangui’yi terk etmeye başladı.

Yerel Kızıl Haç başkanı Antoine Mbao Bogo Pazar günü yaptığı açıklamada, 10 Ocak’tan beri ülkenin başkentinde iki gün boyunca art arda yaşanan yoğun çatışmalar sonucu 33 kişinin öldüğünü doğruladı.

Gelen ölüm haberleri Bangui’de endişe yarattı ve şehirdeki birçok sokak pazar günü terk edildi. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09