Obama: Tunus Arap Baharı’nın simge ülkesi oldu

ABD Başkanı Barack Obama Tunus’a yaptığı ziyarette, Tunus’un Arap Baharı’nın simgesi olduğunu söyledi. Ziyarette ABD’nin Tunus hükümetine 500 milyon dolar tutarında kredi garantisi sağlama kararı aldığı açıklandı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama cuma günü Tunus ziyaretinde Tunus’un ‘Arap Baharı’nın simgesi olduğunu’ söyledi. ABD yönetimi, Tunus hükümetine 500 milyon dolar tutarında kredi garantisi sağlama kararı aldı.

Karar, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma ile Beyaz Saray'da bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama tarafından açıklandı. Görüşmenin ardından yayınlanan ABD–Tunus Ortak Bildirisi'nde, "Tunus'un yakın vadedeki ekonomik zorluklarına yanıt vermek ve (Tunus) Başbakanın reform ajandasını desteklemek için, Başkan (Obama), Tunus'un uluslararası sermaye piyasalarına erişimini kolaylaştırmak amacıyla 500 milyon dolarlık ikinci kredi garantisi sağlama niyetini açıkladı" ifadesi kullanıldı.

ABD, Tunus hükümetine 2012 yılında da 485 milyon dolarlık kredi garantisi sağlamıştı.

Obama, konuk başbakan Cuma ile görüşmesinin öncesinde yaptığı açıklamada da, ABD'nin, Arap Baharı'nın doğum yeri olarak nitelendirilen "Tunus'un deneyiminin başarılı olmasını sağlamak için büyük yatırım" yaptığını söyledi. ABD olarak, Tunusluların kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesini ve Tunus'un sadece kendi kendine yeterli olması değil dünya ekonomisinde canlanmasına imkan tanıyacak ekonomik reformların hayata geçirilmesini istediklerini belirten Obama, Tunus'a yönelik olarak, son üç yılda sağladıkları yardımın yanında, kredi garantileri şeklinde ilave destekler sunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Ülkesinde ekonomik ve siyasi reformların hayata geçirilmesinde Başbakan Cuma'nın önünde zorlu bir yolun olduğunu belirten Obama, Cuma'nın bugüne kadar "olağanüstü bir iş" çıkardığını belirterek, "Başbakan'ın rehberliğinde Tunus'un bazı reform hedeflerini başarabileceğinden ve gelecekteki büyük başarıların zeminini hazırlayabileceğinden eminiz" ifadesini kullandı.

Tunus Başbakanı Cuma da, "Yeni anayasamızın doğumu bir şekilde zorluydu, ancak bu dönemlerin üstesinden geldik ve şimdi geleceğe, gençlerimiz için yeni bir geleceğin yaratılmasına odaklanmalıyız" dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09