"OAC'de Müslümanlara karşı etnik temizlik yapılıyor"

Uluslararası Af Örgütü bugün, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin batısında Hristiyan milisler tarafından en azından 200 Müslümanın öldürüldüğünün belgelendiğini gösteren bir rapor yayınladı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Örgüt, Müslümanlara karşı yapılan etnik temizliğin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin en yoğun nüfuslu olan batı kısmında Ocak ayının başından bu yana gerçekleştirildiğini vurguladı.

Örgüt ayrıca, “Tüm Müslüman topluluklar kaçmaya zorlandı ve kaçmayı başaramayan yüzlerce Müslüman sivil, gevşek bir biçimde örgütlenmiş Balaka karşıtı olarak bilinen milisler tarafından öldürüldü” açıklamalarında bulundu.

İnsan hakları örgütü, Müslümanlara karşı yapılan saldırıların Müslümanları zorla ülkeden göndermeyi isteyen hükümetle birlikte yapıldığını söyledi.

Hristiyan milislerin Müslümanları ‘ülkeyi terk etmeleri ya da öldürülmeleri gereken yabancılar’ olarak gördüğünü belirten Örgüt, “Amaçlarını gerçekleştiriyora benziyorlar. Müslümanlar zorla ve artan rakamlarla ülkeden çıkmaya zorlanıyor” diye ekledi.

Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana OAC’de 1000’den fazla kişi öldürüldü. Hristiyan milisler 2013 Martı’nda hükümeti deviren çoğunluğu Müslüman Seleka grubuna karşı koordineli saldırılar gerçekleştirdi.

Afrika barış gücü MISCA 6,000 kişi olması planlanan askerin 5,400’ünü buraya yerleştirirken, Fransa’nın ise burada 1,600 askeri bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09