OAC'de "Müslümanlar korku içinde yaşıyor"

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Hristiyan anti-balaka milislerinin 14-16 Ocak tarihlerinde Müslümanları hedef alan iki ayrı saldırısında en az 51 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü’nden (HRW) yapılan açıklamada, saldırıların Bangui’nin kuzeybatısındaki kasabalarda düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, “Her iki saldırı da Bangui’nin kuzey batısındaki köy ve kasabalara karşı etkili bir güç kullanan Hristiyan anti balaka milisleri tarafından düzenlendi” denildi.

HRW’nin açıklamasına göre, sözkonusu tarihler arasında düzenlenen ilk saldırıda, Bangui’nin 130 kilometre kuzeybatısındaki Boyali kasabasında, Kamerun’a kaçan Müslümanları taşıyan bir kamyonu durduran anti-balaka milisleri, otobüsten indirdikleri 3 kadın ve 3 çocuğun da aralarında bulunduğu 8-10 kişiyi palalar ve bıçaklarla öldürdü.

Açıklamaya göre, Boyali’nin 30 kilometre kuzeybatısında yer alan Bossembele kasabasında 16 Ocak’ta düzenlenen ikinci saldırının ardından yapılan aramalarda yerel bir camide 25 ceset, caminin yakınındaki caddelerde de dağınık halde 18 ceset bulundu. 

HRW açıklamasında, Fransız ve Afrikalı barış koruma gücünün Müslümanlara daha fazla koruma sağlaması gerektiği vurgulandı.

HRW üst düzey danışmanı Rovera

Yayımlanan açıklamanın ardından konuşan HRW üst düzey danışmanı Donatella Rovera, “Müslümanlar korku içinde yaşıyor. Çünkü sürekli olarak Hristiyan anti-balaka milislerinin saldırısına uğruyor” dedi.

Rovera, Fransız ve Afrika barış koruma misyonu MISCA çerçevesinde görev yapan barış koruma gücü askerlerinin Müslüman toplumları yeterince koruyamamasının Müslümanları saldırılara karşı savunmasız bıraktığının altını çizdi.

Müslümanlara daha çok koruma sağlanması çağrısında bulunan Rovera” Hükümet Hristiyan anti-balaka misilleri ve eski seleka savaşçılarını dağıtmalıdır. Bundan sonra barış koruma askerleri ve ulusal ordunun, sivillerin hayatını garanti altına almak için semtlerde devriye gezmesi gerekir” dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09