"OAC'de Çözüm Siyasi Olmalı"

Siyasi analist Abayomi Azikiwe, Fransa’nın başını çektiği Orta Afrika Cumhuriyeti müdahalesini eleştirerek, kriz için siyasi çözüm çağrısı yaptı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Detroit kaynaklı Pan Afrikan Online Dergisi editörü Abayomi Azikiwe Press TV’ye verdiği röportajda, “Müttefiklerinin yanı sıra Fransız birliklerinin Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki varlığı, bu ülkedeki siyasi ve güvenlik durumunu kötüleştirdi” ifadelerini kullandı.

Azikiwe, meselenin üstesinden gelmek için  daha büyük bir jeopolitik strateji mevcut değilken, Paris’in BM Güvenlik Konseyi’ne daha fazla yabancı birlik gönderme çağrısı yaptığını söyledi.

Analist, “Ancak bu sorunu çözmeyecek çünkü şu anda 2 milyondan fazla kişinin şiddetin bir sonucu olarak yerlerinden edildiği bildiriliyor. Bu yüzden kriz için siyasi bir çözüm olmalı” dedi.

Afrikalı liderlerin krizin içinde olan tüm partileri bir araya getirmesi gerektiğini, böylece siyasi bir çözümün gerçekleştirilebileceğini söyleyen Azikiwe, “Krizin gerçek bir askeri çözümü yok” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin oybirliğiyle Paris’e Afrika Birliği’yle birlikte eski sömürgesi olan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne birlik gönderme kararını kabul etmesinin ardından Fransa, buraya saldırdı.

Fransa ve Afrika Birliği barış gücü askerlerinin müdahalesi, etnik topluluklar arasındaki şiddetin son bulması için çok az etkide bulundu.

Geçen yılın Mart ayında Seleka savaşçılarının eski devlet başkanı François Bozize’yi devirmeleri ve yerine Michel Djotodia’yı getirmelerinin ardından ülke, kaosa sürüklendi. Bozize ise devrilmesinin ardından ülkeyi terk etti.

Fransa’nın halihazırda Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 1,600 askeri bulunuyor.

Ocak 2013’te Fransa, ülkedeki ‘militanlarla savaşmak’ bahanesiyle Mali’ye 4,000’den fazla asker göndermişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09