TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 5.10.2018 08:28:41

Numan Kurtulmuş: Emperyalist güçler Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmek istiyorlar

Türkiye, Suriye ve Irak’ta kirli bir oyunun oynandığına dikkat çeken AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, emperyalist güçlerin Ortadoğu'yu bir kan gölüne, cehennem çukuruna çevirmeye çalıştıklarını söyledi. Numan Kurtulmuş: Emperyalist güçler Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmek istiyorlar

Van’da katıldığı bir festivalin açılışında konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Kürdü, Türkü, Arabı, Çerkez’iyle herkesin bu ülkede kardeştir. Anadolu coğrafyası dediğimiz bu coğrafya, adı üstünde ‘Anadolu', bir ana gibi gelen herkesi kucaklayan, saran bir coğrafyadır.”dedi.

Kurtulmuş, “Bu coğrafya tarih boyunca büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, büyük İslam medeniyetleri, Anadolu Selçuklularının, Osmanlıların burada kurmuş oldukları büyük medeniyetlerle de dünyanın her yerinde gelip huzur bulduğu bir coğrafya olmuş. İspanya'da Yahudilerin, Irak'tan Saddam Hüseyin ve son olarak Suriye'den kaçanlara ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla hep beraber dünyanın dört bir tarafından gelen insanlara kucak açmış bir ülkeyiz. 3,5 milyon Suriyeliye kucak açan bir milletiz. Allah bu milletten razı olsun. Gönlü Anadolu kadar zengin olan bir millete sahibiz. Bu millet, hiçbir ırkı bir diğerinden ayırmamıştır. Bu coğrafyanın insanları, ‘bu falanca dinden, bu falanca mezhepten' diyerek hiç birisini ayrıştırmamış, hiçbirisini ötekileştirmemiştir. Bu aziz millet Edirne'den Van'a kadar bütün Anadolu coğrafyasında bu hassasiyetini bugün de kuruyor.” diye konuştu.

“Ortadoğu'yu bir kan gölüne, cehennem çukuruna çevirmeye çalışıyorlar”

İlkha’nın aktardığına göre, Ortadoğu’da Kürdü, Türkü fark etmeksizin kirli bir oyunun içine çekilmek istendiğine dikkat çeken Kurtulmuş, "Ama ne yazık ki ülkemizde, Suriye ve Irak'ta bir oyun oynanıyor. Kirli bir oyun oynanıyor. Kürtleri sevmediği kadar, Türkleri de hiç sevmeyen bazı emperyalist güçler, bizim aramızdaki etnik farklılardan dolayı, mezhep farklılıklarından dolayı Ortadoğu'yu bir kan gölüne, bir cehennem çukuruna çevirmeye çalışıyor. Şehirler tarumar ediliyor, kentler ortadan kaldırılıyor, insanlar birbirlerine düşman ediliyor. Terör örgütleri bu silahları, bu destekleri nereden alıyor? Bu güzel dağları, bu şehirleri niye tarumar ediyor? Bu sorunun cevabı son derece açık, Bu sorunun cevabı, bu terör örgütleri onların maşası olarak hareket ediyor ve maalesef bu coğrafyanın insanlarına kan kusturuyor. İşte bu anlamlı organizasyon, emperyalist güçlere somut bir cevaptır. Kırkpınar'da bizim, Gürpınar'da bizimdir. Bu meydandaki dua da, Kırkpınar'daki dua da bizimdir. Bütün bu halkların dilleri ve renkleri bizimdir. Kim bunun aksine bir şey söylüyorsa, bu coğrafya halklarının tamamının düşmanıdır. Onun için birlik, dirlik içinde olacağız, güzellikler içerisinde olacağız. Bu güzel coğrafya, bir takım kan ve gözyaşı hikâyeleriyle değil, halaylarla, türkülerle, sevinçlerle, düğünlerle kutlayacağız. Buradaki çocuklarımız sporla, kültürle, sanatla, bilimle uğraşacaklar ve dünyanın en iyi insanları olacaklar. Bu çocukların medenileşmesi, eğitim görmesini istemeyenler, bu bölgenin insanlarını eğitimsiz bırakmaya çalışıyorlar. Bunu yapanlara verilecek en güzel cevap barış ve kardeşliktir.” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09