AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.7.2018 15:11:27

Nijerya'da binlerce kişi Şeyh Zakzaki için toplandı

Nijerya'da binlerce kişi Amerika, İngiltere ve Kanada büyükelçiliklerinin önünde gösteri düzenleyerek, Nijerya İslami Hareket lideri Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını talep etti. Nijerya

Nijerya'da binlerce kişi Amerika, İngiltere  ve Kanada büyükelçiliklerinin önünde gösteri düzenleyerek, Nijerya İslami Hareket lideri Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını talep etti.

Nijerya İslami Hareket medya ofisi üyesi olan bir aktivist, twitter sayfasında Nuceba'da yapılan gösteriye ait bir fotoğraf paylaşarak, Şeyh Zakzaki taraftarı binlerce kişinin dini liderlerinin serbest bırakılmasını istediğini belirtti.

Nijeryalılar Amerika, İngiltere  ve Kanada büyükelçiliklerinin önünde toplanarak Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istediler. Nijerya güçleri 2.5 yıl önce Şeyh Zakzaki’nin evine saldırmış ve Şeyh Zakzaki ile eşini tutuklamıltı. Bu saldırıda Şeyh Zakzaki’yi ve eşini savunmak isteyenlerin de rejim güçleri tarafından öldürüldüğü belirtilmektedir. Nijerya'da Şii hareket üyesi 350 kişi yaşanan bu çatışmada hayatını kaybetti. Saldırıda Şeyh Zakzaki de ağır yaralandı ayrıca Şeyh'in evinin de askerler tarafından yıkıldığı söylenmektedir. 

Nijerya hükumeti Zakzaki’nin tutuklanmasının ardından İslami Hareket üzerindeki baskıyı artırdı. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09