AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.12.2016 16:11:13

Nijerya rejiminin baskıcı tutumu sürüyor: Yüzlerce üyesi katledilen İslami Hareket 'yasa dışı' ilan edildi

Nijerya İslami Hareketi, Nijerya rejimi tarafından 'yasa dışı' ilan edildiNijerya rejiminin baskıcı tutumu sürüyor: Yüzlerce üyesi katledilen İslami Hareket 'yasa dışı' ilan edildi Nijerya rejiminin baskıcı tutumu sürüyor: Yüzlerce üyesi katledilen İslami Hareket

İslami Analiz/Haber Merkezi
 
Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Kaduna eyaletinde faaliyet gösteren Nijerya İslami Hareketi (IMN) Nijerya rejimi tarafından "yasa dışı" ilan edildi.
 
Eyalet yönetimi tarafından yapılan açıklamada İslami Hareket'in "tehlikeli ve ayrılıkçı" bir örgüt gibi hareket ettiği iddia edilirken, İslami Hareket'in "isyancı ve yasa dışı" ilan edildiği bildirildi.
 
Açıklamada, İslami Hareket'in sözde "yasa dışı" olan eylemlerinden Şeyh Zakzaki'nin sorumlu olduğu, bu nedenle Zakzaki'nin yargılanması gerektiği ifade edildi.
 
Abuja Federal Yüksek Mahkemesi, geçen hafta IMN yandaşlarıyla askerler arasında çıkan çatışmalardan sonra tutuklanan Zakzaki ve eşinin serbest bırakılmasına hükmetmişti.
 
Mahkemeden yapılan açıklamada, Zakzaki ve eşinin, haksız yere gözaltında tutulduğu, bu durumun yasalara aykırı olduğu belirtilmişti.
 
Nijerya İslami Hareketi son olarak 200'den fazla üyesinin herhangi bir yargılama yapılmadan hapislerde tutulduğunu ve 730 kişi hakkında hiçbir haber alınamadığını, bu kişilerin ordu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtmişti. Hareket lideri Şeyh Zakzaki, Nijerya ordusu tarafından 12 Aralık'ta evine düzenlenen baskından bu yana tutuklu bulunuyor. Nijerya ordusunun düzenlediği baskınlarda 1000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.
 
Bir yandan IŞİD'e biatlı Boko Haram tehdidi ile cebelleşen Nijerya İslami Hareketi, diğer yandan devletin sistematik baskısı altında ayakta kalma mücadelesi veriyor. 
 
Son olarak geçtiğimiz ay, Nijerya’nın Kano şehrinde düzenlenen Erbain yürüyüşlerine katılan Nijerya İslami Hareketi mensuplarına polis tarafından ateş açılması sonucu 15 Nijerya vatandaşı hayatını kaybetmişti. 
 
Aşura günüde ise Nijerya ordusu ve güvenlik güçleri etkinliklere saldırı düzenlemiş, orada da en az 10 İslami Hareket mensubu hayatını kaybetmişti. 
 
 
 
 
 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09