Nijerya Mahkemesi: "Birinin Hizbullah'a Mensup Olması Terörist Olduğunu Göstermez"

Nijerya mahkemesi, illegal silah bulundurma ve trafiğini sağlama suçundan yargıladığı 3 Lübnan vatandaşından 1'ini ömür boyu hapis cezasına çarptırırken; diğer 2 Lübnan vatandaşını ise delil yetersizliğinden serbest bıraktı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Nijerya mahkemesi, illegal silah bulundurma ve trafiğini sağlama suçundan yargıladığı 3 Lübnan vatandaşından 1’ini ömür boyu hapis cezasına çarptırırken; diğer 2 Lübnan vatandaşını ise delil yetersizliğinden serbest bıraktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan hâkim Adeniyi Ademola, aleyhlerinde yeterli delil bulunmayan zanlılar için, “Birinin Hizbullah’a mensup olması terörist olduğunu göstermez” şeklinde konuştu.

Ademola aynı zamanda Hizbullah’ın Nijerya sınırları içerisinde terörist faaliyetleri olan bir örgüt olmadığını belirtirken; iddianamede öne sürülen “askeri eğitimin” terörist saldırılara hazırlık olduğuna dair kesin bir kanıtın olmadığının da altını çizdi.

Nijerya gizli servis elemanları, 16-28 Mayıs tarihleri arasında Mustafa Favaz, Abdullah Tahini, Ahmed Ruda ve Hüseyin Nureddin Kossdi isimli 4 kişiyi tutuklamıştı.

Ahmed Ruda’ya ait eve yapılan baskında anti-tank roketleri, mayın, ağır silah cephanesi, roket güdümlü el bombası ve makineli tüfekler ele geçirilmişti. Bunun üzerine Ruda ve diğer üç kişi Lübnan merkezli Hizbullah Hareketi’ne mensup olma suçuyla gözaltına alınmıştı.

Yetkililerce yapılan açıklamalar ise silahların Amerika ve İsrail güçlerine saldırı amacıyla kullanılacağından şüphelenildiği yönündeydi.

Hüseyin Nureddin Kossdi, bir süre sonra delil yetersizliğinden beraat etmişti.

Diğer 3 zanlı hakkındaki kararı ise hâkim Adeniyi Ademola verdi. Ahmed Ruda yasadışı silah bulundurma ve silah kaçakçılığından müebbet hapse mahkum edilirken; diğer iki zanlı delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Mahkemenin ardından konuşan Mustafa Favaz şu ifadeleri kullandı: “Biz hayatımızın büyük bir kısmını Nijerya’da geçirdik. Burası için bir sürü yatırım yaptık. Bu kadar çok yatırımda bulunduğumuz bir yeri neden yerle bir etmek isteyelim ki?”

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09