AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 24.3.2016 11:55:06

Nijerya Katliamı Uluslararası Ceza Mahkemesine Taşındı

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası İslami İnsan Hakları Komisyonu (IHRC), 12-13 Aralık 2015 tarihlerinde Nijerya ordusu tarafından Nijerya İslami Hareketi’ne dönük katliam içerikli saldırıları Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)’ye taşıdı. Nijerya Katliamı Uluslararası Ceza Mahkemesine Taşındı

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Nijerya’da yaklaşık 1000 Müslümanın olumsuz etkilendiği saldırıların araştırılması için konuyu UCM’ye taşıyan IHRC, Aralık ayında Nijerya ordusunun işlediği insanlık suçlarının gün yüzüne çıkarılması için resmi bir talepte bulundu.

Nijerya ordusu tarafından gerçekleştirilen saldırılarda ilk gün Nijerya İslami Hareketi’nin genel merkezi Bakiyetullah Mescidi, ardından hareketin lideri olan Şeyh İbrahim Zakzaki’nin  evi hedef alınmış, sonraki gün ise İslami Hareket’in sembollerinden olan Dahrur Rahme mezarlığı talan edilmişti.

Öte yandan IHRC’nin açıkladığı teyid edilmiş son verilere göre, Nijerya’daki Zaria katliamında 217 kişi hayatını kaybetti, aralarında Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşi Zinet Zakzaki’nin de bulunduğu 219 kişi halen tutuklu ve 482 kişi “kayıp” olarak nitelendirilmiş fakat akıbetleri bilinmiyor.

Görgü tanıklarının ifadesine göre katliamda ölenlerin bir kısmı askerlerin kurşunlarıyla can verirken bir kısmı da diri diri yakılmak suretiyle öldürüldü. IHRC tarafından önceki gün yayınlanan detaylı araştırma raporunda yaralıların vücudunda satır ve bıçak yaraklarının yanı sıra cinsel istismara dönük darp izlerine de rastlandığı ifade ediliyor.

Konunun UCM’ye taşınmasıyla ilgili olarak konuşan IHRC başkanı Mesud Şecere, “bu acı katliamın boyutları ve Nijerya hükümetinin sürece ilişkin gerekli incelemeleri hakkıyla yerine getirmemiş olması, konunun uluslararası mahkeme tarafından araştırılmasını gerekli kılmıştır. Uluslararası toplumun bu denli bir mezalim karşısında sessiz kalması çok ciddi sorunlara sebebiyet verecektir” dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09