AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 19.1.2016 12:18:28

Nijerya İslami Hareketinden son duruma ve soruşturmalara ilişkin açıklama

Nijerya İslami Hareketi, Kaduna Eyalet Hükümeti tarafından oluşturulan Yargı Komisyonu'nun bağımsız olması gerektiğine ilişkin bir açıklama yayımladı. Nijerya İslami Hareketinden  son duruma ve soruşturmalara ilişkin açıklama

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Nijerya İslami Hareketi, Kaduna Eyalet Hükümeti tarafından oluşturulan Yargı Komisyonu'nun bağımsız olması gerektiğine ilişkin bir açıklama yayımladı.
 
Nijerya Kaduna Eyalet Hükümeti geçtiğimiz günlerde Kaduna'da yaşanan olaylarla ilgili soruşturmayı yürütecek Yargı Komisyonu'nu ve komisyonda kimlerin yer alacağını açıkladı. Komisyonun açıklanmasının ardından Nijerya İslami Hareketi ise soruşturmanın yapılması için tarafsız ve bağımsız bir yargı komisyonunun oluşturması çağrısında bulunduğu bir açıklama yayımladı.
 
Hareketten yapılan açıklamada 12 Aralık 2015 tarihinde Zaria'da yaşanan; hareket üyelerinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına ve sakat kalmasına, hareketin kadrolarının tutuklanmasına ve harekete ait merkezlerin yıkılmasına sebep olan saldırılarda kasıt olduğu ve Kaduna Feral hükümetiyle Nijerya Hükümetinin, işlenen bu suçlara ve insan hakları ihlallerine karşı önlemler alması ve soruşturmayı adil ve tarafsız bir şekilde yürütmesi gerektiği belirtildi. 
 
İslami Hareket medya temsilcisi İbrahim Musa imzasıyla yayımlanan açıklamada İslami Hareket lideri'nin koşulsuz bir şekilde serbest bırakılması, Nijerya ordusu ve Nijerya Polisinin gözaltında tutuğu kişilerin sayısını açıklaması, tutuklulara avukat erişiminin sağlanması ve soruşturmanın adil ve tarafsız yürütülmesi için Kaduna Eyalet Hükümeti tarafından oluşturulan soruşturma komisyonuna İslami Hareket üyelerinden de bazı isimlerin alınması taleplerinde bulunuldu.

Nijerya İslami Hareketi ayrıca 200'den fazla üyesinin herhangi bir yargılama yapılmadan hapislerde tutulduğunu ve 730 kişi hakkında hiçbir haber alınamadığını, bu kişilerin ordu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtti. Hareket lideri 
Şeyh Zakzaki, Nijerya ordusu tarafından 12 Aralık'ta evine düzenlenen baskından bu yana tutuklu bulunuyor. Zakzaki ve eşinin yaralı olarak tutuklandıkları belirtilmişti. Nijerya ordusunun düzenlediği baskınlarda 1000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.
 
 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09