AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.2.2016 12:57:55

Nijerya İslami Hareketi, Şeyh İbrahim Zakzaki için gösteriler düzenledi (foto)

Nijerya'da yüzlerce kişi, Aralık ayında ordu tarafından yaralı olarak tutuklanan İslami Hareket Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki için özgürlük talebiyle sokaklara indi. Nijerya İslami Hareketi, Şeyh İbrahim Zakzaki için gösteriler düzenledi (foto)

İslamî Analiz/Haber Merkezi
 
Nijerya'da yüzlerce kişi, Aralık ayında ordu tarafından yaralı olarak tutuklanan İslami Hareket Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki için özgürlük talebiyle sokaklara indi. 
 
Pazar günü ülkenin kuzey doğusunda bulunan Bauchi şehrinde düzenlenen ve katılımcıların çoğunluğunun kadın olduğu gösterilerde Şeyh İbrahim Zakzaki'nin serbest bırakılması için sloganlar atıldı. Ayrıca birçok kadının da Aralık ayından bu yana eşinden veya çocuğundan haber alamadığı da belirtildi.
 
Bauchi'nin yanı sıra Kebbi eyaletinde bulunan Yauri şehrinde de gösteriler düzenlendi.
 
Nijerya İslami Hareketi 200'den fazla üyesinin herhangi bir yargılama yapılmadan hapislerde tutulduğunu ve 730 kişi hakkında hiçbir haber alınamadığını, bu kişilerin ordu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtmişti. Hareket lideri Şeyh Zakzaki, Nijerya ordusu tarafından 12 Aralık'ta evine düzenlenen baskından bu yana tutuklu bulunuyor. Zakzaki ve eşinin yaralı olarak tutuklandıkları ifade edilmiş, Nijerya ordusunun düzenlediği baskınlarda 1000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Mevlid ve kuran okundu, dualar edildi:
 
Samanika'da da 14 Aralık Pazar günü Şeyh Zakzaki'ye özgürlük için mevlid okundu ve dualar edildi:
 
 
 
 
 
 
İslamî Analiz/Haber Merkezi

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09