AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 18.12.2015 08:54:00

Nijerya İslam Yüksek Konseyi ve Hristiyan Birliği’nden Nijerya’daki olaylarla ilgili sağduyu ve sükunet çağrısı

Nijerya’daki Hristiyan ve Müslüman topluluklar, ülkedeki gergin ve güvenliğe dönük tehdit içerikli ortamın son bulması çağrısında bulundular Nijerya İslam Yüksek Konseyi ve Hristiyan Birliği’nden Nijerya’daki olaylarla ilgili sağduyu ve sükunet çağrısı

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Nijerya’daki Hristiyan ve Müslüman topluluklar, ülkedeki gergin ve güvenliğe dönük tehdit içerikli ortamın son bulması çağrısında bulundular

Nijerya Hristiyan Birliği (NHB) ve Nijerya İslam Yüksek Konseyi (NİYK) tarafından ayrı ayrı yayımlanan bildirilerde Kaduna eyaletindeki Zaria kentinde ordu tarafından Nijerya İslami Hareketi (NİK) üyelerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların soruşturulması çağrısı yapıldı.

Nijerya Hristiyan Birliği tarafından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Muhammedu Buhari’nin görevinin ülkedeki kriz ortamının tırmanmasını önlemek için sürece müdahale etmek olduğu belirtilirken; Nijerya İslam Konseyi ise Nijerya’da barış ve güvenlik ortamının yeniden tesis edilmesi amacıyla tüm taraflarla görüşecek 7 kişilik bir irtibat komitesi kurduklarını ilan etti.

NİB başkanı Musa Asake tarafından cumhurbaşkanına yapılan çağrıda “Benzer süreçlerde Boko Haram olarak bilinen Ehli Sünnet Davet ve Cihad Cemaati’nin agresif tutumlar sergilediğine” dikkat çekilirken, Nijerya İslami Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’ye uygulanan şiddetin hiç bir şekilde kabul edilemeyeceği ifade edildi ve acilen resmi bir soruşturma heyetinin kurulması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca İran’ın PressTV kanalında Nijerya Hristiyan Birliği’nin Boko Haram ve Nijerya ordusu ile işbirliği yaparak İslami Hareket mensuplarına yönelik cinayetlerde rol aldığı yönünde yer alan iddialar yalanlanarak, “Tüm bunlar, geçmişte yaşanan olaylarda NHB’nin NİK’in yanında durduğunu yok sayan asılsız ithamlardır” ifadesine yer verildi. NHB, gerek ülke içinde gerekse yurtdışında konuyla ilgilenen tüm tarafların Nijerya’da dini ve mezhebi gerilimleri azaltmaya dönük çaba sarf etmesi gerektiğini vurguladı.

Nijerya İslami Yüksek Konseyi’nden 200 Kişilik Geniş Katılımlı Toplantı

Başkanlığını Sokoto Sultanı Saad Ebubekir’in yaptığı NİYK, ordunun işlediği katliamı masaya yatırmak üzere yaklaşık 200 kişinin katıldığı geniş katılımlı bir toplantı düzenledi.

Nijerya basının aktardığı haberlere göre basına kapalı olarak düzenlenen toplantıya Nijerya İslami vakıflar temsilcileri, Müslüman alimler, entelektüeller ve kabile reislerinin yanı sıra emekli genel kurmay başkanları, hava kuvvetleri komutanları, donanma kuvvetleri komutanları, kara kuvvetleri komutanları, emekli bakanlar, valiler, ve emniyet genel müdürleri davet edilirken hali hazırda görev yapan devlet yetkililerinden hiç kimse davet edilmedi.

Toplantıdan sonra NİK’e yönelik şiddet olaylarıyla ilgili basın açıklaması yapan konsey genel sekreteri İshak Oleyede, “Nijerya’nın güvenliği için tüm tarafları sükunete davet ediyoruz” diyerek hükümetin acilen bir soruşturma komisyonu kurması gerektiği çağrısını yineledi.

“Komisyonun hazırlayacağı raporun önem arz ettiğini” ifade eden Oleyede, “Konsey, tüm taraflarla görüşecek 7 kişilik bir irtibat komitesi kurmaya karar verdi” dedi.

Davud Naibi’nin başkanlık edeceği söz konusu komisyonun üyelerinin Müzemmil Hanga, Ebubekir Tsav, İbrahim Süleyman, Yusuf Ali, Ebubekir Sıddık ve İshak Oleyede olduğu belirtildi.

Basına demeç vermekle sorumlu olmadığı için isminin açıklanmaması şartıyla Nijerya Premium Times gazetesine açıklamalarda bulunan üst düzey bir NİYK yetkilisi ise “Söz konusu katliama ilişkin hükümetin ve insan hakları kuruluşlarının herhangi bir inisiyatif geliştirmemesi oldukça şaşırtıcı oldu. İnsanlığımız nerede? İnsanlar katledilirken tüm bu olanlar normalmiş gibi nasıl sessiz ve sakin durabiliyoruz? Bugün Şiilere yapılan yarın bana ya da sana da yapılmaz mı?” diye sordu.

Nijerya basınında yer alan haberlerde NİYK’nin daha önceden orduya uyarı niteliğinde yayınladığı bir bildiride Nijerya İslami Hareketi’ne yönelik tekrar eden çok sayıdaki saldırıların, hareket mensuplarını ayaklandırabileceği ve geçmişte Boko Haram örnekliğinde yaşanan iç savaşa dönük kötü hatıraların yeniden canlanabileceğinin ifade edildiği aktarılıyor.

Basında çıkan haberlere göre İshak Oleyde imzasıyla yayınlanan önceki bildiride “Geçmişte yaşanan ve yaralarını daha yeni yeni onarabildiğimiz silahlı ayaklanmanın sebebiyet verdiği şartların yeniden oluşturulmaması gerektiği” üzerine vurgu yapıldığı belirtiliyor.

Nijerya ordusunun hareketin ana merkezi olan Bakiyetullah Mescidi’ne ve Şeyh İbrahim Zakzaki’nin evine yönelik saldırılara ilişkin NİK tarafından yapılan açıklamada hareket mensubu 800 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken ordunun ölü sayısını gizlemek için cansız bedenleri toplu halde gömdüğü iddia edildi. Aradan bir hafta geçmesine rağmen devlet yetkililerinden ölü sayısına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Cuma Namazı Sonrası Yeni Katliamlar Olabilir

Öte yandan İslami İnsan Hakları Komisyonu (İİHK) tarafından yayımlanan bildiride Nijerya genelinde İslami Hareket’e dönük saldırıların bugünkü Cuma namazı sonrasında yeniden şiddetlenebileceği uyarısında bulunulurken daha geniş çerçevede bir uluslararası gözlem heyetinin sürece müdahil olması gerektiği çağrısı yapıldı.

Son olarak İİHK tarafından yayınlanan bildiride Nijerya İslami Hareketi’nin Şiilere ait bir yapılanma olmadığı vurgulanırken, lider Şeyh İbrahim Zakzaki’nin Şii olduğu fakat hareket içerisinde çok sayıda Sünni Müslüman’ın da bulunduğu ifade edildi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09