KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.1.2017 10:27:34

Nida Dergisi'nin 177. sayısı: 'Mesiyanik Anlayış, İnsanın Tanrı Olma, Tanrı Yontma Talebi'

Nida Dergisi’nin 177. sayısında; ‘Mesiyanik Anlayış, İnsanın Tanrı Olma, Tanrı Yontma Talebi’ konusu irdeleniyor. Nida Dergisi

İslami Analiz/Haber Merkezi

Nida Dergisi, 177. sayısında ‘Mesiyanik Anlayış, İnsanın Tanrı Olma, Tanrı Yontma Talebi’ konusunu irdeliyor.

Derginin tanıtım yazısı şöyle:
İsminden de anlaşılacağı üzere ‘mesih’ kökünden gelen mesiyanilik; lider kutsamacı, tam tâbiyetçi/itaatçi, ‘ilahî’ misyonla görevlendirildiğine inanan ve böyle inandığı için de doğruluğunun tek kaynağı ‘liderin’ ve ‘örgütün’ kendisi olan hareket ve örgütlenme biçimidir.

Bu mutlak üstünlük ve doğruluk psikolojisinin verdiği ‘abartılı özgüven’, dışarıdan nasıl görüldüklerine ve başkalarının neler dedikleri ve yapıp-ettiklerine kayıtsız kalmalarına sebebiyet verir.

Kendini tartışmaya açmadığı için eleştirme kabiliyetini yitirmiş; kendisine yapılan her tür eleştiriyi varoluşuna karşı bir tehdit olarak algılamaya başlamıştır. Eleştirilerin dozu onu dogmalarına ve bu dogmaların ürettiği pratiğe daha fazla yapışmasına yol açar. Hatta ‘meyve veren ağaç taşlanır’ gibi geleneksel veya ‘Peygamber de büyük tepkilerle karşılaşmıştı’ gibi ilahî bir vaziyet almakta da gecikmez. Gerekçe bulmadaki bu esnekliğinin temelinde ‘mutlak’ doğruculuğuna karşı inancı ve ‘lider’ine koşulsuz itaati yatar.

Şimdi, mesiyanilik deyip de yukarıdaki şekilde tarif ettiğimizde, konjonktürün de haklı yönlendirmesiyle FETÖ gelmektedir. 15 Temmuz böyle ve tam da tarif ettiğimiz gerekçe ve inançlarla mobilize olmuş bir hareketin kalkışmasıdır. Bu kalkışma, şükürler olsun ki, başarısız olmuştur. Fakat ‘süreç bundan sonra nereye yürümektedir’e dair konuşmak için öyle sanıyoruz ki henüz çok erken.

Hakkında fazlasıyla bilgisine sahip olduğumuz ve konuşabileceğimiz şeyler var; Cizvitvâri bir yapılanma olan F.G. örgütünün yapılanması, tam da yukarıda söylediğimiz mesiyanik tarzda eleştiriden kaçan bir hareket oluşu, lider kültünün doruk noktasını yansıtan örgütlenme şekli, kutsal bir misyona sahip olunduğuna dair inanç… Aslında hepsinden öncelikli olarak konuşulması gerekense ‘İslam Anlayışı’… Örgütün, lideri ve liderin siyasi ve uluslararası hedeflerini meşrulaştıracak denli dîni araçsallaştıran yapısı… Bunların hiçbirisini birbirinden bağımsız görmüyoruz. Ed-dîni/İslâm’ı algılayış ve yorumlayış biçimlerindeki bozukluğun fark edilememesinden ve/veya önemsenmemesinden kaynaklanan sebeplerle, bu hareketin, senelerce bu topraklarda kendine halk ve siyasiler nezdinde ‘meşru!’ bir hareket alanı açtığını düşünüyoruz.
Tekrar başa dönecek olursak; mesiyanik karakterli hareketleri tarif ettiğimizde herkesin aklına bir diğeri geliyor zira kimse ‘yoğurdum ekşi’ demek istemiyor. İlk elden akıllara F. G. örgütünün gelmesini anlıyor olmakla birlikte bu yönelimin bu örgütle sınırlı olmayıp insanların öbeklendiği tüm yapılarda farklı formlarda sürdüğü nazarı itibara alınmalıdır. Bu anlamda hiçbir yapı bu yönelimden kendini azade kılmayan bir teyakkuzda hareket etmelidir.

İslâm’da bilginin ve hakikatin kaynağı ve hakikatin tek mutlak temsilcisi Allah’tır. Allah’ın hitabı ve onu dile getiren Peygamber dışında herkesin sözü ve fiili sorgulanabilir, eleştirilebilir, eleştirilmelidir de…

Kimsenin sözü ve fiilinin doğruluğu kendisi olamaz, olmamalıdır. Kimsenin sözü, Allah kelamı dinleniyor gibi, ayakta, huşû ve hudû halinde dinlenemez. Boyunlar bükük değil başlar dik; bakışlar, hikmet devşirmeye kodlanmış hayranlık değil, dinlenilen şahsa layüs’el olmadığını anımsatacak hikmet ve uyanıklıkta olmalıdır.

Kimse kimsenin sözünü, pratiğini, tavrını ve edasını eleştirdiğinde kınanmaz, kötü, hain ve cadı ilan edilemez. Zira Müslümanlar bilirler ki eleştiriden müstağni olan sadece Allah’tır.

Bu bilgi, bilinç ve hikmet içerisinde dergimizin sayfalarını sizlere açıyor; her sayıda olduğu gibi bu sayıda da düşünce serüvenimizde doğru bulduğunuz yerler kadar eleştirdiğiniz yerleri de bizlerle paylaşmanızı istiyor; düşünce, fikir ve esaslarda birlikteliğe davet ediyoruz.

Ayrıca, dergimizin bu sayısına katkıda bulunan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.
Bu ay Nida’da yer alan yazılar :
Pandora’nın Kutusu
Nurettin özcan
Darbe Girişimine Karşı Kitlesel Eylemler
Altan Murat Ünal
Fikir ve Hareketiyle Fethullah Gülen Tahlili
Mehmed Durmuş
Cemaat mi İnsan Sürüleri mi
İbrahim Sarmış
Birlik ve Dirlik İçin
Ömer Şevki Hotar
Tarihten İbret Alınacak Bir Olay
Adil Akkoyunlu
15 Temmuz Gündemli İstanbul Buluşması
Haberleştiren Merve Çil
Vadinin Vaadine Veda mı Vefa mı?
Nusret Altundağ
Selfie: Postmodern Dünyanın Kıblesi
Ragıp Ergün
Okul Öncesi Dönemde Din Eğitimi - IV
Cenk Ağ
Susun ve Dinleyin ki
Yasemin Şüheda
Kitap Seçkisi
Hazırlayan: Haluk Polat
Bütün İşler Niçin Hep Yanlış Oluyor - Peter Prensibi –
Tanıtan: Merve Çil
Acıdı
Fatıma Neşe Tuna
İnsanlar Makineleşti Nâzım
Mustafa Ökkeş Evren
Merhamet ki Paslanır
Canan Kancı
Mahalleden
Nurhayat Hangül
İrtibat İçin:
Tel. : 0 422 321 21 87
Web: nidadergisi.com
e-Mail: nida_dergisi@hotmail.com

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09