Navaz Şerif istifa taleplerini reddetti

Pakistan başbakanı Şerif, hükümet karşıtı protestoları yapanların istifa taleplerini yerine getirmeyeceğini açıkladı

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, ülkede siyasi kriz çıkaranlardan hesap soracaklarını ve İslamabad’da eylem yapan grupların istifa taleplerini yerine getirmeyeceğini söyledi. 

Navaz Şerif, meclise gelerek başkent İslamabad'da devam eden hükümet karşıtı protestolarla ilgili olarak milletvekillerine seslendi.

İstifa etmesi talebiyle yaklaşık iki haftadır devam eden gösterilere karşı demokrasiyi destekleyen tüm milletvekillerine teşekkürlerini sunan Şerif, "İktidara bir parti gelir diğeri gider ancak ülkedeki demokratik sistem sürekli devam etmelidir'' dedi.

Konuşmasında meclis iradesinin üstünlüğüne ve demokrasinin güçlendirilmesine vurgu yapan Şerif, bu değerler için siyaset yolculuğuna devam edeceğini kaydetti. Ülkenin kalkındırılması, istikrarı ve halkın refahı için çalışmaya devam edeceklerini belirten Şerif, "Demokrasiyi yoldan çıkarmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz, engel olmak isteyenlerden de hesap soracağız" diye konuştu.

Lahore kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Cemaat-i İslami Partisi lideri Siraj-ul Hak ise gösterilerin barışçıl bir şekilde bitirilmesi için çok az zamanın kaldığına dikkati çekti. Seçim sisteminde reform yapılmasının tüm partilerin ortak talebi olduğunu savunan Hak, "Sorunların konuşularak halledilmesini en başından beri destekliyoruz ancak bunun için zaman gittikçe azalıyor" ifadesini kullandı. 

Bu arada Pakistan Halk Hareketi ve Pakistan Adalet Hareketi partilerinin gösterilerini sürdürdüğü bakanlık binaları ve meclisin bulunduğu kırmızı bölgeye 500 kişilik terörle mücadele timi gönderildiği öğrenildi. 

Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri, Başbakan Şerif'e iki gün önceki konuşmasında istifa etmesi için 48 saat süre vermiş, bu süre sonunda artık taraftarlarına engel olamayacağını ifade etmişti. Kadri'nin verdiği süre 4 saat sonra sona erecek.

Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han, Mayıs 2013'teki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia etmiş, tüm yasal girişimlerinin sonuçsuz kaldığını açıklamıştı. Han, bunun üzerine Başbakan Navaz Şerif ve seçim komisyonunun istifası talebiyle Lahor'dan İslamabad'a yürümüştü.

Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapma iddiasıyla haziranda ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09