ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 3.10.2015 11:58:51

NATO Afganistan'da hastane bombaladı

Ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinde hastaneyi hedef alan hava saldırısında Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü MSF'den en en az üç doktor ile onlarca hastanın öldüğü bildiriliyor,. MSF, onlarca çalışanına da halen ulaşamadığını duyurdu. Bombardıman sonrası hastanenin büyük bir kısmı da yandı NATO Afganistan

Afganistan'ın Kunduz kentinde devam eden çatışmalar sırasında, Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü tarafından sağlık hizmeti sunulan hastanenin bombalanması sonucu 3 personel ile bazı hastalar hayatını kaybetti.

Kunduzda gece yarısından sonra yerel saatle 2:10 civarında şehrin tek aktif hastanesi olan Sınır Tanımayan Doktorlar isimli sağlık kuruluşuna ait hastahane, hava bombardımanıyla vuruldu. Kısa adı ile MSF olan örgüt yayınladığı yazıda hastanelerinin hava saldırısında vurulduğunu ve 3 doktorun hayatını kaybettiğini, 30'dan fazla çalışanlarına ise ulaşamadıklarını dile getiren Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, saldırı anında hastanede 105 hasta ile sayısı bilinmeyen hasta yakını ve 80 MSF çalışanın bulunduğunu duyurdu. Sınır Tanımayan Doktorlar hastanenin bir kısmının tamamen tahrip olduğunu da belirtirken, yaralı ve hasta yakınlarının durumuna ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Görgü kaynakları, hastanenin NATO'ya ait uçaklarla vurulduğunu belirtiyor. Afgan makamlarından veya NATO'dan ise şu ana kadar henüz bir açıklama gelmedi.

Afgan medyası ise hava saldırısında onlarca doktor ile tedavi gören yaralının hayatını kaybettiğini belirtiyor. Görgü tanıkları da hastanenin ciddi zarar gördüğünü, çok sayıda kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini kaydetti.

Afganistan'daki ABD güçleri Sözcüsü Albay Brian Tribus, saldırıda söz konusu hastanenin de hedef alınmış olabileceğini, olayın incelendiğini ifade etti.

Taliban sözcüsü de sosyal medya üzerinden ABD'yi suçlayarak, "ABD bombardımanı sonucu onlarca doktor, hemşire ve yaralı hayatını kaybetti" yorumunu yaptı.

Pazartesi günü Taliban'ın eline geçen Kunduz kent merkezi, perşembe günü düzenlenen bir operasyonla yeniden Afgan ordusunun kontrolüne geçmişti. Yer yer çatışmaların devam ettiği kentte, Afgan güçleri henüz tam hakimiyeti sağlayabilmiş değil.

Kaynak : Dünyabülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09